Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowe dane pokazują, że temperatury na Grenlandii są najwyższe od ponad 1000 lat

Gwałtowny wzrost temperatur na Grenlandii od 1995 roku pokazał, że temperatura na gigantycznej Wyspie Północnej jest o 1,5 stopnia Celsjusza wyższa niż średnia w XX wieku, najcieplejsza od ponad 1000 lat, zgodnie z nowymi danymi z góry lodowej.

Jak dotąd próbki rdzeni lodowych Grenlandii – przebłyski temperatur na długo przed termometrami – nie wykazały wielu wyraźnych oznak globalnego ocieplenia w odległej północno-środkowej części wyspy, przynajmniej w porównaniu z resztą świata.

Jednak podstawowe rekordy lodowe nie były aktualizowane od 1995 roku.

Nowo przeanalizowane rdzenie – wydobyte w 2011 roku – wykazują znaczny wzrost temperatury w ciągu ostatnich 15 lat, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Nature w środę.

Kontynuujemy [seeing] „Ocieplenie między 1990 a 2011 rokiem” – powiedziała główna autorka badań Maria Horhold, glacjolog z Instytutu Alfreda Wegenera w Niemczech.

„Mamy teraz wyraźną sygnaturę globalnego ocieplenia” – powiedział.

Analiza danych z rdzeni lodowych zajmuje lata. Pani Hoerhold ma nowe rdzenie z 2019 roku, ale nie skończyła jeszcze studiów.

Spodziewa się, że temperatura będzie nadal rosła, a pokrywa lodowa Grenlandii i lodowce topnieją ostatnio szybciej.

Pęknięcia w lodowcu w pobliżu Kangerlussuaq na Grenlandii.
Pęknięcia w lodowcu w pobliżu Kangerlussuaq na Grenlandii w środku lata z rekordowymi upałami w 2021 roku.(Dostarczono: Mary Kay Magstad)

„To ważne odkrycie i potwierdza przypuszczenie, że„ brakujące ocieplenie ”w rdzeniach lodowych wynika z faktu, że rdzenie kończą się przed rozpoczęciem ekstremalnego ocieplenia” – powiedział klimatolog Martin Stendl z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego. Nie jest częścią badań.

Rdzenie lodowe są wykorzystywane do sporządzenia zastępczego wykresu temperatury Grenlandii obejmującego lata od 1000 do 2011.

Pokazuje, że temperatura delikatnie spadała w dół przez pierwsze 800 lat, a następnie oscylowała w górę i w dół w miarę wzrostu temperatury, aż do gwałtownego, nagłego wzrostu do znacznie gorętszego maksimum od lat 90. XX wieku.

Pewien naukowiec porównał to do kija hokejowego, opis używany do innych długoterminowych danych dotyczących temperatury, które dowodzą zmiany klimatu.

READ  Satelita łowiecki na egzoplanety NASA powraca do akcji

Zmiana klimatu spowodowana przez człowieka

Skok temperatur po 1995 roku jest o wiele większy niż w czasach przedindustrialnych przed połową XIX wieku, powiedziała pani Hoerhold, że „prawie” nie ma szans, aby była to zmiana klimatu spowodowana przez człowieka.

Badanie wykazało, że to ocieplenie odzwierciedla również nagły wzrost ilości wody wypływającej z topniejącego lodu na Grenlandii.

To, co działo się na Grenlandii, powiedziała Hoerhold, polegało na tym, że naturalne wahania pogody – fale spowodowane sporadycznym systemem pogodowym zwanym blokowaniem Grenlandii – w przeszłości maskowały zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka.

Jednak około 25 lat temu ocieplenie stało się zbyt duże, by je ukryć.

Poprzednie dane pokazały również, że Grenlandia nie ociepla się tak szybko, jak reszta Arktyki, która obecnie ociepla się cztery razy szybciej niż średnia światowa. Wydaje się jednak, że wyspa nadrabia zaległości.

Pokrywa lodowa Grenlandii topnieje

Dane z rdzeni lodowych pokazują od lat, że Grenlandia zachowywała się trochę inaczej niż Arktyka. Horhold powiedział, że najprawdopodobniej było to spowodowane przeszkodą na Grenlandii.

Inni naukowcy stwierdzili, że Grenlandia, jako gigantyczny ląd, została mniej dotknięta topnieniem lodu morskiego i innymi czynnikami wodnymi niż reszta Arktyki, która jest znacznie bliżej wody.

Zespół pani Hoerhold wywiercił pięć nowych rdzeni w pobliżu starych rdzeni, aby dopasować się do rekordów rdzeni lodowych.

Wykorzystują różnicę między dwoma różnymi rodzajami izotopów tlenu obecnych w lodzie do obliczenia temperatury, używając już ustalonego wzoru i porównując go z obserwowanymi danymi.

Nowe dane o ociepleniu to zła wiadomość, powiedziała pani Hoerhold i naukowcy z zewnątrz, ponieważ pokrywa lodowa Grenlandii topnieje.

W rzeczywistości badanie kończy się danymi z 2011 r., w następnym roku odnotowano rekordowe topnienie na Grenlandii, a utrata lodu na wyspie jest od tego czasu wysoka, powiedziała.

A kiedy się obudzi, powiedział, że Grenlandia będzie bardziej topnieć.

Oznacza to „podnoszenie się mórz, które zagrażają domostwom, firmom, gospodarkom i społecznościom” – powiedziała Twyla Moon, wiceprezes US National Snow and Ice Data Center.

AP