Kwitnąca polska gospodarka to dobra wiadomość dla Niemiec, ale wręcz przeciwnie, dla Polski bardzo ważny jest stan niemieckiego przemysłu. Zależy nam na tym, aby w tych trudnych czasach Polska i Niemcy mogły na sobie polegać jako wiarygodni partnerzy i przyjaciele – Należy także rozważyć konsekwencje rosyjskiego ataku na Ukrainę.
– potwierdził podczas spotkania Minister Rozwoju Gospodarczego i Technologii Christoph Heitmann.
Szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii dodał, że w interesie obu krajów jest ciągłe wypychanie współpracy gospodarczej na bardziej zaawansowany poziom.
Minister Christoph Heitmann zauważył, co następuje:
Nadchodzą obiecujące czasy dla współpracy w przyjaznej atmosferze, przypominającej tę, która zawsze towarzyszyła rozmowom w formacie weimarskim.
Polska jest naszym sąsiadem, bliskim sojusznikiem i jednym z najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Nasze gospodarki, a także nasi obywatele są ze sobą ściśle powiązane. Dlatego cieszę się, że możemy teraz ożywić naszą współpracę. W tym celu możemy ponownie powołać Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze, ściśle współpracować w ramach Unii Europejskiej, a także rozszerzyć Trójkąt Weimarski o Polską, Niemcy i Francję poprzez konkretne projekty gospodarcze.
– powiedział wicekanclerz, federalny minister gospodarki i ochrony klimatu Niemiec Robert Habeck.
Współpraca gospodarcza i jej zacieśnienie nie były jedynymi tematami dyskusji ministrów obu krajów. Tematem spotkania były także odbudowa Ukrainy (która mogłaby być kolejną platformą współpracy polskich i niemieckich firm z ukraińskimi partnerami), sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej oraz współpraca na forach UE (polityka przemysłowa, polityka cyfryzacji, polska polityka). Prezydencja UE w I połowie 2025 r.) oraz gospodarka morska.
Polsko-niemieckie stosunki gospodarcze
Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski. W 2022 r. wolumen wymiany handlowej sięgnął ok. 169 mld euro (eksport przekroczył 95,5 mld euro, import przekroczył 73,3 mld euro).
Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego Niemiec, Polska była w 2022 roku czwartym co do wielkości dostawcą towarów na rynek niemiecki i piątym co do wielkości odbiorcą towarów z Niemiec. Ogólnie rzecz biorąc, pod względem wolumenu wymiany handlowej, Polska jest piątym co do wielkości partnerem Niemiec na świecie.
Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) Niemcy są drugim co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce (zaraz po Holandii). Łączna wartość kapitału zainwestowanego przez niemieckie firmy w Polsce na koniec 2022 roku przekroczyła 42,5 mld euro.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu