Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Szef Polskiego Banku Centralnego naruszył zasady i oświadczył, że proponuje swoje odwołanie – 21-03-2024

Szef Polskiego Banku Centralnego naruszył zasady i oświadczył, że proponuje swoje odwołanie – 21-03-2024

WARSZAWA (Reuters) – Prezesowi polskiego banku centralnego postawiono zarzuty, które obejmują naruszenie zasad konstytucyjnych poprzez program skupu obligacji i wprowadzenie w błąd Ministerstwa Finansów, zgodnie z przedstawioną przez Reuters propozycją stanięcia przed sądem rządowym.

Od czasu dojścia do władzy w grudniu koalicji partii proeuropejskich, które obiecały pociągnąć do odpowiedzialności tych, których oskarżają o niewłaściwe postępowanie za poprzedniej prawicowo-populistycznej administracji, na szefa Narodowego Banku Polskiego Adama Głabińskiego narasta presja.

Wicepremier Krzysztof Jaukowski powiedział, że koalicja zebrała 115 podpisów niezbędnych do skierowania do marszałka parlamentu 68-stronicowego wniosku o odwołanie Głabińskiego, który zaprzecza jakimkolwiek nieprawidłowościom.

Sprawa będzie musiała zostać zbadana przez komisję parlamentarną, zanim zostanie poddana pod głosowanie w pełnym składzie Rady.

Wśród ośmiu zarzutów zawartych we wniosku znajduje się brak niezależności od poprzedniego rządu, naruszenie zasad konstytucyjnych uniemożliwiających bankowi centralnemu finansowanie pożyczek rządowych przy uruchomieniu programu luzowania ilościowego w czasie pandemii Covid oraz wprowadzenie Ministerstwa Finansów w błąd co do wyników finansowych banku.

Zawierają one także zarzut, że Głabiński bez odpowiedniego zezwolenia zaangażował się w interwencję walutową i obniżył stopy procentowe, pomimo wysokiej inflacji, ze względów politycznych.

Głabiński twierdzi, że zawsze wykonywał swoją pracę niezależnie od wpływów politycznych. Energicznie bronił swojego rekordu, wskazując na gwałtowny spadek inflacji w ostatnich miesiącach i stwierdził, że poluzowanie ilościowe jest potrzebne, aby uratować największą gospodarkę wschodniej UE podczas pandemii.

„To bardzo mocne zarzuty, które moim zdaniem dają mi pełne prawo twierdzić, że odbędzie się oficjalny sąd” – Gaukowski powiedział w czwartek telewizji TPB Info.

„On (Głabiński) zachęcał Polaków do zaciągania kredytów, gdy dowiedział się, że inflacja rośnie i stopy procentowe wzrosną. Mówił, że inflacja w Polsce nie wzrośnie”.

(Raport: Carol Badohal, Marek Strzelecki i Paweł Florkiewicz, tekst: Alan Scharlich, redakcja: Christina Fincher i Nick Macfie)

READ  Grupa Qantas ogłosiła przejęcie dużego operatora, który dzierżawi FIFO

Napisane przez Carol Badohal i Marka Strzeleckiego