Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowe zdjęcie JWST pokazuje, że wielkie galaktyki spiralne rzeczywiście powstały 11 miliardów lat temu

Po raz pierwszy w tym tygodniu zdjęcia z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) ujawniły obecność gwiezdnych poprzeczek w niektórych galaktykach 11 miliardów lat temu. Pręty gwiezdne są charakterystyczną cechą około dwóch trzecich galaktyk spiralnych we wszechświecie, w tym naszej Drogi Mlecznej. Odkrycie to ma implikacje dla zrozumienia przez astronomów ewolucji galaktyk, wskazując, że filary formują się bardzo szybko i mogą utrzymywać się przez długi okres życia galaktyki, wpływając na jej kształt i strukturę.

Stellar bars to regiony intensywnego formowania się gwiazd, które promieniują z jądra galaktyki. Poprzez ruch obracających się gwiazd, obłoków pyłu i gazu, gromadzi się jako fala gęstej, samonapędzającej się materii, która powoli rozprzestrzenia się na zewnątrz, przyciągając surowce do wewnątrz. Regiony te stają się gwiezdnymi żłobkami, produkującymi nowe gwiazdy w szybkim tempie.

Sześć zaciemnionych galaktyk widzianych przez JSWT, które pojawiłyby się we wczesnym wszechświecie, między 8,4 a 11 miliardów lat temu (Gyr). Źródło: NASA/CEERS/The University of Texas at Austin.

Nowe obrazy JWST, dostarczone 5 stycznia przez University of Texas w Austin, przedstawiają sześć ciasnych galaktyk spiralnych mających ponad 8,4 miliona lat, z których dwie mają ponad 11 miliardów lat (najstarsza widziana galaktyka ma około 13,4 miliarda lat). stary).

Większość z tych galaktyk została wcześniej sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, taki jak EGS-23205, pokazany poniżej. (EGS oznacza Extended Groth Strip, obszar nieba, który został obszernie sfotografowany i zbadany przez międzynarodowe przeglądy.) Jednak na obrazach z Hubble’a słupki są w dużej mierze zasłonięte.

Galaktyka EGS23205 widziana przez Hubble’a (po lewej, zdjęcie w filtrze bliskiej podczerwieni) i JWST (po prawej, zdjęcie w średniej podczerwieni). Źródło: NASA/CEERS/The University of Texas at Austin.

JWST ma przewagę nad JWST w obserwowaniu bardzo starych i odległych galaktyk, po części dlatego, że jego większe lustro może zbierać więcej światła z bardziej odległych, słabych obiektów. Ale mają też tę zaletę, że wykorzystują podczerwień zamiast fal świetlnych. Światło ze starszych, bardziej odległych obiektów przesuwa się w kierunku czerwieni wzdłuż widma elektromagnetycznego, co oznacza, że ​​detektory JWST mogą je wychwycić lepiej niż Hubble.

READ  Słynny fizyk Eugene Parker, imiennik sondy NASA, zmarł w wieku 94 lat

Podczerwień jest również bardzo skuteczna w widzeniu przez gaz i pył, umożliwiając JWST wyłapywanie gwiezdnych żłobków w poprzeczkach, które w przeciwnym razie mogłyby być zasłonięte.

Sharda Joji, profesor astronomii na University of Texas w Austin, wyjaśniono Implikacje tych wczesnych słupków dla modeli ewolucji galaktycznej:

Położenie Extended Groth Strip (EGS) na nocnym niebie. Nowo zaobserwowane przez JWST galaktyki leżą w EGS. Źródło zdjęcia: NASA, ESA, M. Davis (Uniwersytet Kalifornijski, Berkeley), S. Faber (Uniwersytet Kalifornijski, Santa Cruz) i A. Koekemoer (STScI).

„Szyny rozwiązują problem galaktycznego łańcucha dostaw” — mówi Jogee. „Tak jak musimy dostarczać surowce z portu do fabryk w głębi lądu, które wytwarzają nowe produkty, pręt energicznie przenosi gaz do centralnego regionu, gdzie gaz jest szybko przekształcany w nowe gwiazdy w tempie zwykle 10 do 100 razy szybszym niż w reszta galaktyki… co oznacza to Odkrycie wczesnych poprzeczek polega na tym, że modele ewolucji galaktyk mają teraz nową ścieżkę przez poprzeczki, aby przyspieszyć produkcję nowych gwiazd we wczesnym wieku”.

Nowe zdjęcia są częścią Badanie naukowe wczesnej publikacji kosmicznej ewolucji (CEERS)i oni pierwsze wyniki Został zaakceptowany do publikacji w The Astrophysical Journal Letters.

Obca planeta Jamesa Webba rozpoczyna ekscytujący czas dla astronomów i jest obiecującym początkiem 2023 roku.

„Rzuciłem okiem na te dane i powiedziałem:„ Porzucamy wszystko inne! ”- mówi Jogee. „

Ucz się więcej:

Teleskop Jamesa Webba ujawnia galaktyki podobne do Drogi Mlecznej w młodym wszechświecieUtah Austin.

Yuxin Guo i inni”,Pierwsze spojrzenie na z > 1 słupki w spoczynkowej ramce bliskiej podczerwieni za pomocą JWST Early CEERS Imaging,Preprint ArXiv.