Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowy gigantyczny akcelerator cząstek odkrywa nieznane 95% wszechświata

Nowy gigantyczny akcelerator cząstek odkrywa nieznane 95% wszechświata

Naukowcy z Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) poszukują nowych informacji na temat nieznanych 95 procent Wszechświata za pomocą nowego gigantycznego akceleratora cząstek o nazwie Future Ring Collider (FCC), który zostanie zbudowany w Szwajcarii. Wiadomości z Azerbejdżanu
Doniesienia powołujące się na zagraniczne media.

Fizycy jądrowi zaproponowali zbudowanie największego na świecie „superzderzacza” w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w celu odkrycia nowych cząstek, które stworzyłyby pełniejszy obraz działania Wszechświata.

Jeśli propozycja zostanie przyjęta, koszt budowy sięgnie 17 miliardów funtów. Z raportów wynika, że ​​przyszły zderzacz pierścieni będzie trzy razy większy i znacznie bardziej zaawansowany niż Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) w CERN. Fabiola Gianotti, dyrektor generalna Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, opisała nowy zderzacz jako „piękną maszynę”, mówiąc: „To instrument, który pozwoli ludzkości poczynić duże kroki naprzód w zakresie naszej wiedzy o wszechświecie. Aby odpowiedzieć na niektóre pytania, potrzebny jest potężny instrument”. „Odkrycie tych ciemnych cząstek otworzy drzwi do nowej, pełniejszej teorii działania wszechświata”.

Pierwsza faza FCS o długości 91 km zostanie oddana do użytku w 2040 roku.

FCC zostanie utworzona w dwóch etapach. Pierwszy etap zostanie wystrzelony w połowie lat 40. XXI wieku i będzie zderzać elektrony. Druga faza, która rozpocznie się w latach 70. XXI wieku, będzie wymagała magnesów silniejszych i nie zostały jeszcze wynalezione niż magnesy istniejące, a także będzie wyszukiwać nowe cząstki przy użyciu cięższych protonów zamiast elektronów w akceleratorze. Zderzacz ma 91 kilometrów długości, czyli prawie trzy razy więcej niż obecny zderzacz, ale zostanie zbudowany na głębokości 200 metrów. Powodem budowania głębiej niż zbiornik jest zapobieganie przedostawaniu się silnego promieniowania o wysokiej energii do powierzchni.

Informacje na temat 95 procent wszechświata nie są jeszcze dostępne.

Zdaniem naukowców LHC, wystrzelony w 2008 roku i warty 3,75 miliarda funtów, nadal nie jest w stanie wykryć 95 procent Wszechświata.

READ  Astronomowie odkrywają gwiazdę o stałej powierzchni i bez atmosfery

Bozon Higgsa został odkryty przez Wielki Zderzacz Hadronów.

Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) to obecnie największy zderzacz, 27-kilometrowy okrągły podziemny tunel położony w pobliżu Genewy, na granicy szwajcarsko-francuskiej. W marcu 2013 roku podczas eksperymentów prowadzonych w Wielkim Zderzaczu Hadronów odkryto bozon Higgsa, cząstkę subatomową uważaną za jedną z największych tajemnic wszechświata. W eksperymencie przeprowadzonym w październiku 2018 roku odkryto dwa nowe bariony i uzyskano ślad istnienia kolejnej cząstki.

Śledź nas na Twitterze @AzerNewsAz