Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowy orbiter uchwycił wspaniałe obrazy dziwnej zorzy polarnej na Marsie

Właśnie dostaliśmy najlepsze widoki na niesamowitą zorzę polarną? Mars.

Orbiter Hope w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który przybył na Czerwoną Planetę na początku tego roku, użył spektrometru ultrafioletowego do uchwycenia świecących struktur tlenu atomowego świecących wysoko na nocnym niebie Marsa.

„Pełny zestaw danych zebranych podczas tych obserwacji obejmuje dalekie i ekstremalne ultrafioletowe emisje zorzy polarnych, których wcześniej nie sfotografowano na Marsie” Napisane przez Agencję Kosmiczną ZEA W aktualizacji Hope.

Marsjańska zorza polarna to nie to samo co zorza polarna widziana tutaj na Ziemi. Jest to przeciwieństwo zorzy polarnej na Marsie, która nie była jeszcze widziana w widmie widocznym gołym okiem; Jak dotąd tylko urządzenia, które widzą w ultrafiolecie, były w stanie go wydobyć.

(misja ZEA badająca Marsa)

Są one jednak generowane w taki sam sposób, jak zorza polarna na Ziemi. Przepływające przez przestrzeń cząstki wiatru słonecznego wchodzą w atmosferę Marsa i wchodzą w interakcję z gazem w górnej atmosferze – tlenem, w przypadku Marsa. Powstała jonizacja powoduje świecenie tlenu.

Na Ziemi te zjonizowane cząstki przemieszczają się wzdłuż linii pola magnetycznego naszej planety w kierunku biegunów, dlatego zorze pojawiają się na wyższych szerokościach geograficznych.

Ale globalne pole magnetyczne Marsa zniknęło Nieco wcześnie w historii planety, pozostawiając jedynie plamy magnetyczne zachowane w namagnesowanych minerałach w skorupie, co oznacza, że ​​rozkład zorzy jest bardzo różny.

„Latarnie światła, które wyróżniają się na ciemnym nocnym dysku, są dyskretnymi, wysoce zorganizowanymi zorzami polarnymi, które śledzą miejsca, w których energetyczne cząstki pobudzają atmosferę po skierowaniu ich przez nieciągłą sieć pól magnetycznych skorupy, które pochodzą z minerałów na powierzchni Marsa”. Agencja Kosmiczna ZEA wyjaśniła.

Porównanie Marsa(misja ZEA badająca Marsa)

Ponieważ nigdy wcześniej nie widzieliśmy tak szczegółowych i dyskretnych struktur zorzy polarnej w marsjańskiej atmosferze, obrazy mogą stanowić nowe narzędzie do mapowania i zrozumienia utraty pola magnetycznego Marsa.

READ  Dlaczego NASA wybrała SpaceX do budowy sondy księżycowej

pozostałe plamy Pozostałości tego globalnego pola magnetycznego, zapisane w minerałach magnetycznych w stopionych skałach, które przyjmują biegunowość otaczającego pola magnetycznego, gdy ostygną i zestalą się.

Ponieważ utrata globalnego pola magnetycznego jest powiązana z późniejszą utratą gęstszej atmosfery, zrozumienie, w jaki sposób i dlaczego zanika pole magnetyczne, ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia, w jaki sposób Mars stał się niezdatny do zamieszkania, jaką znamy.

Naukowcy z ZEA planują opublikować analizę swoich obserwacji i tego, co mogą one oznaczać dla badań Marsa w przyszłości.