Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowy układ VR firmy Qualcomm zapewnia większą moc rywalom Apple Vision Pro

Samsung i Google milczą na temat szczegółów dotyczących ich nadchodzącego telefonu Zaawansowany zestaw słuchawkowy do rzeczywistości mieszanej Z którym ma nadzieję konkurować Zobacz Apple ProAle teraz przynajmniej wiemy, z jakiego procesora skorzysta urządzenie, czyli nowa wersja układów XR firmy Qualcomm.

układ Snapdragon XR2 Plus Gen 2 od Qualcomm, ogłoszono w czwartek, będzie obecny w urządzeniach Samsung, a także w wielu innych nadchodzących słuchawkach. Szczegóły Qualcomma na temat nowego chipa mówią wiele o tym, co potrafią słuchawki Samsunga i co może przynieść fala droższych słuchawek nastawionych na profesję przez najbliższy rok lub dwa.

Meta-Zadanie 3który pojawił się jesienią ubiegłego roku, był pierwszym zestawem słuchawkowym wyposażonym w nową generację Qualcomma Chip XR2 drugiej generacji, które poprawiło grafikę, jakość kamery transkolorowej, obsługę kamer zewnętrznych i możliwości wbudowanych funkcji AI. Chip XR2 Plus Gen 2, choć jego nazwa jest myląca, jest przeznaczony dla nadchodzącej linii słuchawek premium, które mogą bezpośrednio konkurować z Apple Vision Pro za 3499 dolarów pod względem funkcji i ceny.

Qualcomm potwierdził, że niektórzy partnerzy będą wspólnie z Samsungiem produkować nadchodzące urządzenia z nowym chipem: HTC Vive, Immersed (firma zajmująca się oprogramowaniem biznesowym już produkuje Jego własna maska ​​wirtualnej rzeczywistości), chińska firma e-sportowa Play for Dream i jeszcze nieogłoszony partner sprzętowy, który zostanie zaprezentowany na tegorocznych targach CES w Las Vegas w przyszłym tygodniu.

Wyświetlacze 4K i lepsza rzeczywistość mieszana

Największą zaletą nowego chipa będzie nacisk na wyświetlacze o wyższej rozdzielczości oraz większą liczbę jednoczesnych kamer i modułów śledzących, w tym śledzenie wzroku i śledzenie całego ciała, w zależności od tego, jak producenci chcieli zaprojektować swoje urządzenia. Qualcomm obiecuje do 4,3 tys. pikseli na oko, korzystając z nowego chipa z częstotliwością odświeżania 90 Hz.

Według Saïda Bakadira, starszego dyrektora ds. zarządzania produktami Qualcomm odpowiedzialnego za działalność VR/AR, lepsza rozdzielczość powinna oznaczać także lepszą jakość aparatu. Będzie obsługiwać lepszą rozdzielczość aparatu i wyświetlać obrazy bardziej szczegółowo na lepszych wyświetlaczach. Meta Quest 3 za 500 dolarów ma znacznie lepsze aparaty niż Quest 2, dzięki czemu można tworzyć aplikacje, które mogą łączyć nagrania z kamer w świecie rzeczywistym z rzeczywistością wirtualną, aby tworzyć doświadczenia przypominające AR, które sprawiają wrażenie, jakby były w Twoim świecie. Nadchodzący Apple Vision Pro za 3500 dolarów ma lepsze aparaty i wyświetlacze niż Quest 3, ale być może zestawy słuchawkowe takie jak Samsung i inne mogą zacząć zbliżać się do poziomu jakości rzeczywistości mieszanej Apple dzięki nowym chipom Qualcomm.

READ  Nowa seria NVIDIA GeForce RTX 30 obsługuje więcej laptopów do gier EFTM

Lista specyfikacji i funkcji chipsetu Qualcomm Snapdragon XR2 Plus Gen 2Lista specyfikacji i funkcji chipsetu Qualcomm Snapdragon XR2 Plus Gen 2

Nowe funkcje chipów, które rozszerzają istniejące funkcje chipów w Meta Quest 3.

Qualcomm

Więcej czujników, kamer i trackerów

Spodziewaj się, że słuchawki z ulepszonym chipem Qualcomm będą miały więcej czujników. XR2 Plus Gen 2 obsługuje jednocześnie do 12 kamer i czujników, w porównaniu z ośmioma w przypadku XR2 Gen 2 Quest 3. Niektóre z tych kamer można podłączyć do zewnętrznego przechwytywania wideo, śledzenia ruchu lub czujników głębokości. Inne, jak wyjaśnił Qualcomm, będą wewnętrzne: kamery śledzące wzrok i twarz, podobne do tych, które można znaleźć w Meta Quest Pro Lub zobacz Apple Pro. Meta może być kolejnym potencjalnym kandydatem na zestaw słuchawkowy wykorzystujący ten chip, jeśli Quest 3 Pro zostanie wypuszczony na rynek.

Mogą także działać inne rodzaje czujników. Oprócz wbudowanych w kontroler czujników kamer, które są bardzo podobne do tych, które można znaleźć w kontrolerach Quest Pro (które również mają własne chipy), czujniki śledzenia ciała mogą być w pełni zasilane. Lub nowe sposoby wyczuwania ruchów dłoni i ciała. Raporty mają Już zasugerowane Samsung i Google mogą korzystać z technologii radarowej Technologia czujnika Soli Aby pomóc w śledzeniu gestów ciała w pobliżu.

Qualcomm wraz z partnerem Goertekiem stworzył własny referencyjny zestaw słuchawkowy, korzystając z kamer śledzących wzrok Tobii, aby zbadać preferowany widok w rzeczywistości mieszanej przy użyciu tego chipsetu. Quest 3 nie ma funkcji śledzenia wzroku, ale jest prawdopodobne, że wiele zestawów słuchawkowych korzystających z tego nowego chipa będzie ją mieć.

Połącz się z innymi urządzeniami

Obsługa Wi-Fi 7, co może oznaczać szybsze łączenie się z laptopami, tabletami i telefonami. Qualcomm podzielił już technologię wyświetlania, która dzieli przetwarzanie między zestawy słuchawkowe i inne komputery, i bada sposoby współpracy telefonów i okularów rzeczywistości rozszerzonej. Mówi, że związek między urządzeniami może być silniejszy w przypadku słuchawek wyposażonych w te nowe chipy, w tym w przypadku korzystania z telefonów ze słuchawkami. Bakadir twierdzi, że trwają rozmowy z partnerami w sprawie udostępnienia infrastruktury, ale telefony odgrywają tu kluczową rolę. Oprócz udostępniania wyświetlacza urządzenia mogą współpracować w zakresie funkcji AI lub udostępniać czujniki. Bacadir wskazuje, że jednym z potencjalnych zastosowań fitnessu jest używanie aparatu w telefonie do śledzenia ciała podczas treningu wykonywanego w rzeczywistości wirtualnej lub rozszerzonej, przy użyciu dwóch połączonych ze sobą urządzeń.

Apple już teraz w dużym stopniu polega na wypuszczeniu Vision Pro jako pełnego komputera, który można również podłączyć do komputerów Mac. Samsung i Google mogą mieć podobne podejście do swoich słuchawek, lepiej łącząc się z komputerami, telefonami i być może systemem operacyjnym Google Android.

Shahram Izadi, wiceprezes ds. rzeczywistości rozszerzonej w Google, cytuje konkretnie Androida w oświadczeniu zamieszczonym w komunikacie prasowym Qualcomm, mówiąc: „Cieszymy się, że ekosystem Androida wykorzystuje możliwości Snapdragona XR2 Plus Gen 2 i udostępnia nowe funkcje.
ekspertyza.”

Od czasu ogłoszenia partnerstwa zeszłej zimy Samsung i Google nie wypowiadały się na temat swoich planów dotyczących zestawów słuchawkowych do rzeczywistości mieszanej, ale oczekuje się, że więcej informacji pojawi się jeszcze w tym roku. CNET dowiedziało się już, że łączność z telefonami będzie prawdopodobnie częścią funkcji urządzenia Samsung i że kompatybilność z aplikacjami 2D w sklepie Google Play zapewni mu przewagę nad Meta, która pozostaje Nie obsługuje Google Play Pomimo korzystania z systemu operacyjnego opartego na systemie Android.