Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nowy związek AC102 przywraca ubytek słuchu wywołany hałasem w modelach przedklinicznych

Nowy związek AC102 przywraca ubytek słuchu wywołany hałasem w modelach przedklinicznych

Pojedyncze zastosowanie nowego związku AC102 niemal całkowicie przywraca ubytek słuchu wywołany hałasem w modelach przedklinicznych. To główne wnioski płynące z niedawnej publikacji w prestiżowym czasopiśmie naukowym PNAS autorstwa berlińskiego startupu AudioCure Pharma. Nagłą utratę słuchu często leczy się kortykosteroidami przeciwzapalnymi bez zgody organów regulacyjnych lub wiarygodnych dowodów na ich skuteczność. Dlatego pilnie potrzebne są nowe możliwości leczenia tego schorzenia.

Do oceny skuteczności AC102 w modelu przedklinicznym wykorzystano ubytek słuchu wywołany hałasem. Pojedyncze podanie AC102 do ucha środkowego po szoku hałasowym przywraca słuch do poziomu w przybliżeniu sprzed wstrząsu po 14 dniach. Natomiast leczenie bez substancji czynnej spowodowało głęboką utratę słuchu. Dalsze badania pokazują, że AC102 działa na dwie główne podejrzane przyczyny nagłej utraty słuchu w uchu wewnętrznym: zapobiega śmierci zewnętrznych komórek czuciowych i chroni połączenia między neuronami a nerwem słuchowym. „To niesamowite, jak pojedyncza cząsteczka może mieć tak różnorodne działanie w uchu wewnętrznym. W eksperymentach laboratoryjnych widzimy, że AC102 chroni neurony, zwiększając produkcję energii i ograniczając wytwarzanie wolnych rodników. Jednocześnie stymuluje regenerację komórek nerwowych”. „Neurony i komórki czuciowe umożliwiają odtworzenie utraconych połączeń” – wyjaśnia profesor Hans Rummelsbacher, dyrektor ds. technicznych i założyciel AudioCure Pharma.

Nagła utrata słuchu to wyniszczający stan, który może poważnie upośledzić rozumienie mowy i mieć negatywny wpływ na życie pacjenta. Kortykosteroidy są stosowane w leczeniu tej choroby od 50 lat, chociaż nie zostały zatwierdzone. Kwestionowano również jego skuteczność. Niedawne duże badanie (HODOKORT) wykazało, że ponad 60% pacjentów z nagłą utratą słuchu nie powróciło do pełnej sprawności po leczeniu kortykosteroidami. Dr Raimar Schlingensieben, dyrektor generalny AudioCure Pharma, wyjaśnia: „Badanie HODOKORT podkreśla lukę w leczeniu nagłej utraty słuchu. Dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani obiecującymi efektami AC102 w naszych modelach przedklinicznych i mamy nadzieję, że pacjenci również z niego skorzystają .” Po pomyślnym teście bezpieczeństwa i tolerancji, AC102 jest obecnie oceniany pod kątem skuteczności w europejskim badaniu klinicznym fazy 2 u pacjentów z nagłym ubytkiem słuchu.

READ  Valve myśli już o Steam Decku 2