Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

NRL Innate Experiment rozpoczęty w ramach zaplanowanej misji NASA Artemis I

Eksperyment przygotowany przez US Naval Research Laboratory (NRL) zostanie uruchomiony w ramach zaplanowanej przez NASA misji Artemis I na orbitę Księżyca 29 sierpnia.

Eksperyment NRL wykorzysta próbki grzybów do zbadania wpływu środowiska promieniowania kosmicznego poza ochronną magnetosferą Ziemi.

„Interesują nas czynniki, które wpływają na przetrwanie eukariontów w kosmosie” – powiedziała Jennifer Yuzon, naukowiec z tytułem doktora w Laboratorium Biomateriałów i Systemów NRL. „Z naszego doświadczenia wynika, że ​​grzyby są naszym żywym modelem, w szczególności Aspergillus nigerktóre można znaleźć we wszystkich środowiskach ludzkich, w tym w statkach kosmicznych”.

Oprócz obecności w środowisku człowieka, grzyby wyróżniają się naturalnymi mechanizmami ochrony i naprawy uszkodzeń DNA wywołanych promieniowaniem. Eksperyment ma na celu zrozumienie właściwości ochronnych grzybów przed promieniowaniem, a także zbadanie, w jaki sposób systemy biologiczne ogólnie przystosowują się do przestrzeni kosmicznej.

Układ doświadczalny projektu zawiera cztery różne szczepy grzybów. Próbki obejmują jeden szczep typu dzikiego i trzy szczepy zmutowane, które zostały genetycznie zmodyfikowane w laboratorium. Dwa ze zmutowanych szczepów mają niedobory szlaków naprawy DNA, podczas gdy drugi zmutowany szczep jest uszkodzony w produkcji melaniny.

Przyjrzenie się wpływowi ścieżek naprawy melaniny i DNA w próbkach w połączeniu ze skutkami zarówno promieniowania kosmicznego, jak i mikrograwitacji, zwiększy naszą wiedzę o tym, jak ludzie wpływają na Księżyc i nie tylko, gdy będziemy kontynuować dalsze badania. Mamy również nadzieję zdobyć wiedzę, aby opracować nowe sposoby ochrony astronautów i sprzętu podczas podróży kosmicznych. Ponieważ grzyby przystosowują się do środowiska kosmicznego, mogą również wytwarzać nowe biomolekuły, które mogą mieć potencjał terapeutyczny”.

Zheng Wang, mikrobiolog z NRL i główny badacz tego projektu

Chociaż NRL ma długą historię eksploracji kosmosu, sięgającą od testowania rakiety V-2 pod koniec lat 40. XX wieku, ten eksperyment jest pierwszym w kosmosie. Wrodzony eksperyment będzie pierwszym projektem biologicznym prowadzonym w NRL, który zostanie wystrzelony w kosmos.

READ  Widok z Anglii: cele górnictwa galaktycznego w Europie

Po zakończeniu misji sondy Orion próbki grzybów zostaną zwrócone do NRL w celu przeprowadzenia kompleksowej analizy.

„Misja trwa około 42 dni na orbicie wokół Księżyca” – powiedział Yuzon. Następnie przetworzymy nasze próbki pod kątem przetrwania, zmian genomowych i metabolicznych.

Eksperyment NRL jest jednym z czterech badań astrobiologicznych wybranych do misji Biological Experiment 01 (BioExpt-01) na pokładzie statku kosmicznego Orion przez Program Astrobiologii NASA. Podczas misji Artemis I próbki grzybów będą przechowywane w specjalistycznym systemie badań biologicznych w puszkach w przedziale załogi kapsuły Orion NASA. Według NASA wszystkie badania mają na celu zbadanie uszkodzeń DNA i ochrony przed promieniowaniem, które w przypadku misji księżycowych są narażone na prawie dwa razy większe narażenie na promieniowanie niż na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

NASA sfinansowała projekt NRL jako możliwość badań w astrobiologii. Program Astrobiologii jest zarządzany przez Wydział Zastosowań i Badań Życia Kosmicznego oraz Nauk Fizycznych w Dyrekcji Misji Eksploracyjnych i Operacyjnych NASA w siedzibie agencji w Waszyngtonie.

Artemis I będzie bezzałogowym lotem testowym w misji NASA mającej na celu rozszerzenie ludzkiej obecności na Księżyc i poza nią. Misja zaprezentuje osiągi rakiety Space Launch System i przetestuje możliwości statku kosmicznego Orion w ciągu około sześciu tygodni, podczas podróży około 40 000 mil za Księżycem i z powrotem na Ziemię.

Podczas gdy zespół badawczy NRL przewiduje dzień premiery Artemis I, już przygotowują się do innych eksperymentów, które zbadają ich pytania badawcze. Jedną z planowanych misji jest współpraca z Programem Badań Kosmicznych Departamentu Obrony, Narodowym Laboratorium Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz Centrum Kosmicznym Kennedy’ego NASA w celu wysłania próbek grzybów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Grupa badawcza Wanga została również wybrana przez NASA do zbadania, w jaki sposób wybarwione komórki grzybów przystosowują się do warunków podobnych do Marsa za pomocą platformy Antarctic Balloon.

READ  Pracownik szpitala, który spowodował trzydniowe zamknięcie Queensland, nie musiał mieć szczepienia

„Te trzy programy dadzą nam pełny obraz tego, jak eukarionty, takie jak grzyby, zachowują się w różnych warunkach kosmicznych” – powiedział Wang. „W przyszłości możemy opracować lepsze strategie, aby pomóc astronautom badać przestrzeń kosmiczną”.

Misja Artemis I ma wystartować 29 sierpnia z Kennedy Space Center na Florydzie tuż po 8:30 w ciągu dwóch godzin, zgodnie z oświadczeniem NASA. Transmisję na żywo z premiery możecie obejrzeć tutaj: www.youtube.com/watch?v=CMLD0Lp0JBg.