Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Obawy przed dalszym rozprzestrzenianiem się potencjalnie śmiertelnego wirusa u małych dzieci

Lekarze ze szpitala dziecięcego w Queensland twierdzą, że nigdy nie byli bardziej zajęci niż w ciągu ostatnich kilku miesięcy, i przypisują to wzrostowi liczby przypadków zachorowań na przeziębienie, które mogą być śmiertelne dla małych dzieci.

Wysoce zaraźliwy syncytialny wirus układu oddechowego u większości zakażonych osób wywołuje łagodne objawy przypominające przeziębienie, w tym katar i kaszel.

Ośmiotygodniowa Ebony Mead otrzymała zgłębnik do karmienia po zarażeniu się wirusem RSV pod koniec ubiegłego roku. Ebony w pełni wyzdrowiał.

Dorośli nie przejmują się tym szczególnie, niezależnie od objawów, podczas gdy wiele dzieci może otrzymać dawkę z niewielkim lub żadnym problemem.

Jednak w przypadku niektórych niemowląt, zwłaszcza bardzo małych dzieci w wieku zaledwie kilku miesięcy, wirus może powodować poważne objawy, które mogą prowadzić do dłuższego pobytu w szpitalu, a nawet śmierci w skrajnych przypadkach.

Oficjalne dane z Queensland Health pokazują, że 2251 osób uzyskało pozytywny wynik testu na RSV w samym tylko większym regionie Brisbane w okresie od stycznia do marca tego roku.

Dla porównania, 591 osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność choroby w tym samym regionie w tym samym okresie w 2020 roku.

W tym roku prawie 74 proc. Zachorowań to dzieci poniżej 10 roku życia, podczas gdy w 2020 roku było to 45 proc.

Podobnie jak w przypadku wielu innych wirusów, liczba przypadków RSV naturalnie wzrosła wraz ze spadkiem pogody, ale liczby w tym roku były równie zaskakujące nawet dla doświadczonych lekarzy, powiedział Geoff Pearce, lekarz medycyny ratunkowej w QCH.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy, w szczególności od lutego do marca, nigdy nie byliśmy bardziej zajęci niż wcześniej, biegaliśmy z nóg” – powiedział.

READ  Badanie wykazało, że koszty opieki zdrowotnej dla osób z rzadkimi chorobami były niedoszacowane