Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Oczyszczanie nieba dla Świętego Mikołaja w te Święta Bożego Narodzenia:

Gdy dziesiątki dzieci przygotowują się do spojrzenia w niebo w tę Wigilię, pocieszy ich wiadomość, że naukowcy pomagają utorować drogę Mikołajowi w kosmosie.

Kosmos staje się coraz bardziej zatłoczony, a na orbitę Ziemi trafia coraz więcej satelitów. Mamy problem z ruchem kosmicznym – śmieci z satelitów, kadłuby rakiet i inne śmieci piętrzą się na niebie. Zdeterminowani, aby rozwiązać ten problem, naukowcy z University of Warwick badają te rosnące zagrożenia dla statków kosmicznych, od których jesteśmy zależni.

Warwick Center for Space Awareness (CSDA) to wiodąca sieć naukowców zajmujących się zrozumieniem środowiska bliskiego Ziemi, czerpiąca z wiedzy wielu grup z całego uniwersytetu. Astronomowie z CSDA używają teleskopów do wyszukiwania kosmicznych śmieci, charakteryzowania ich i monitorowania, dokąd zmierzają, aby lepiej zrozumieć zagrożenia dla aktywnych satelitów, na których nam zależy.

CSDA działa Badania obszaru geosynchronicznego, położony około 36 000 km nad równikiem, gdzie satelity krążą po orbicie z okresem odpowiadającym obrotowi Ziemi w skończonej liczbie szczelin orbitalnych. Dostrzegają również obiekty bardzo blisko domu, na niskiej orbicie okołoziemskiej, gdzie przestrzeń jest najbardziej gęsta od sztucznych śmieci.

Lekarz Jamesa Blake’apracownik naukowy na Uniwersytecie w Warwick, jest jednym z naukowców stowarzyszonych CSDA. Powiedział: „Sztuczne szczątki krążące wokół Ziemi mogą powstawać z wielu powodów: satelity zamieniają się w szczątki, gdy osiągają koniec swojego ważnego życia; korpusy rakiet pozostawione po latach na orbicie mogą eksplodować; mogą wystąpić kolizje między orbitującymi ciałami, powodując przeciąganie Shrapnel; surowe środowisko kosmiczne może z czasem degradować satelity, zrzucając kawałki koca izolacyjnego i odpryski powłoki.

„Kosmiczne śmieci poruszają się bardzo szybko, pokonując kilometry na sekundę, więc nawet obiekty wielkości centymetra mogą zniszczyć działającego satelitę, powodując turbulencje w kosmosie i na Ziemi. Niepokojące jest to, że systemy monitorujące na Ziemi mają trudności z wykryciem tych niebezpiecznych obiektów, ponieważ są często bardzo słabe, wiemy bardzo niewiele o tych małych skupiskach szczątków.

READ  Wytrwałość odkrywa różnorodne cząsteczki organiczne w kraterze Jezero

„Korzystamy z danych z naszych teleskopów w La Palma na Wyspach Kanaryjskich, obserwując pozycje obiektów i ich jasność w czasie. Dzięki ich „krzywym blasku” możemy lepiej zrozumieć to, co widzimy.

„Istnieje kilka ekscytujących pomysłów na recykling satelitów i usuwanie śmieci, które są testowane w kosmosie. Misje te często wymagają bardzo zbliżenia się do obiektu docelowego lub nawet dokowania, co samo w sobie niesie ze sobą duże ryzyko – nie chcemy przypadkowo tworzą więcej śmieci”. Ważne jest, aby uważnie monitorować tego typu zadania na wypadek, gdyby wydarzyło się coś nieoczekiwanego.

„W ostatnich latach użyliśmy niektórych z naszych teleskopów do obserwacji pojazdów rozszerzających misję Northrop Grumman zbliżających się i dokujących do satelitów w regionie geosynchronicznym. Kiedy satelity bardzo się zbliżają, naprawdę trudno jest rozdzielić te dwa, ponieważ” są tak daleko od siebie. Istnieje wiele przeszkód. Inwigilacja, którą należy pokonać.

Na początku tego miesiąca Uniwersytet w Warwick był gospodarzem drugiej dorocznej konferencji Uniwersytetu w Warwick Globalna Sieć ds. Zrównoważonego Rozwoju w Kosmosie (GNOSIS), z prelegentami z 16 krajów, na sześciu kontynentach, odzwierciedlając prawdziwie globalny charakter problemu. Podczas konferencji 60-latkowie z dwóch lokalnych szkół podstawowych, Cannon Park i St Elizabeth’s, odwiedzili kampus Warwick w ramach inicjatywy informacyjnej zorganizowanej przez University of Warwick, National Geographic Information System (GNOSIS) i PrimarySpace oraz sponsorowali przez Laboratorium Nauki i Techniki Obronnej.

Zastrzeżenie: AAAS i EurekAlert! Nie ponosi odpowiedzialności za poprawność biuletynów wysyłanych na EurekAlert! Za pośrednictwem organizacji wnoszących wkład lub za korzystanie z jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.