Polska produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 7,9% r/r (ING: 6,2%, konsensus: 5,6%), po spadku o 5,6% r/r (po korekcie) w marcu. Dane wyrównane sezonowo wskazują na wzrost produkcji o 7,0% w ujęciu miesięcznym, co oznacza, że produkcja przemysłowa ożywiła się po marcowym spadku. Średnia z ostatnich dwóch miesięcy wskazuje, że ożywienie w sektorze przetwórstwa przemysłowego postępuje. Dane alternatywne sugerują również, że ożywienie gospodarcze trwa nadal i że wyjątkowe osłabienie zaobserwowane w marcu było jednorazowe.
Duża zmienność danych o produkcji przemysłowej w marcu i kwietniu wynikała z efektów kalendarzowych. Słabe wyniki w marcu były efektem krótkich dni roboczych i wczesnej Wielkanocy. Natomiast w kwietniu tego roku o dwa dni więcej niż w roku poprzednim, co pozytywnie wpłynęło na dane branżowe.
W kwietniu wzrost produkcji odnotowano w zdecydowanej większości działów przemysłowych (31 z 34), przy spadkach w przemyśle elektrotechnicznym, górnictwie i produkcji metali. Silnie wzrosła produkcja dóbr konsumpcyjnych, zarówno trwałych (12,9% r/r), jak i nietrwałych (9,9% r/r). Pozwala nam to z większym optymizmem patrzeć na perspektywy konsumpcji, gdyż spodziewamy się ciągłej poprawy. Nieco wolniej (7,6% r/r) rosła produkcja dóbr inwestycyjnych.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu