Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Odkrycie nowego gatunku krokodyli – a ich ostatnim posiłkiem był dinozaur

Źródło: Jonathan Cotterer/CC BY 2.0

Naukowcy z Australii odkryli Nowe gatunki krokodylaCNN podało w poniedziałek.

Historia nowych krokodyli sięga okresu kredowego, kiedy większość znanych dinozaurów wędrowała po ziemi. Podobno jego ostatni posiłek był mały dinozaur.

W 2010, skamieniałe kości Został wydobyty ze stacji owiec w pobliżu formacji Winton, geologicznej skały macierzystej mającej około 95 milionów lat, we wschodniej Australii.

Niektóre skamieniałości krokodyli zostały częściowo zniszczone, ale naukowcy zauważyli, że wewnątrz skamieniałości znajdowało się wiele małych kości należących do innego zwierzęcia. W swoich odkryciach naukowcy z Australijskiego Muzeum Ery Dinozaurów zidentyfikowali te mniejsze kości jako należące do dinozaura Opublikowano w czasopiśmie Badania Gondwany w piątek.

Krokodyl słodkowodny, nazwany Confractosuchus sauroktonos, co oznacza „złamany zabójca dinozaurów”, miał ponad osiem stóp długości. Mógł wzrosnąć jeszcze bardziej, mówi Matt White, współpracownik naukowy muzeum i główny badacz.

Naukowcy nie byli pewni, w jaki sposób zginął krokodyl.

Zachowało się około 35% zwierząt. Stracił ogon i kończyny, ale jego czaszka była prawie kompletna. Następnie naukowcy wykorzystali zdjęcia rentgenowskie i tomografię komputerową, aby zobaczyć, jakie kości znajdowały się w szczątkach.

Wyniki pokazały, że szczątki należały do ​​4-funtowego, młodocianego ornitopoda, grupy roślinożernych dinozaurów, do których należały stworzenia o dziobach kaczych. Szczątki ornitopoda były również pierwszymi tego rodzaju znalezionymi w Australii, co wskazuje, że są to nowo odkryty gatunek.

W żołądku krokodyla pozostała jedna z kości ornitopoda „przecięta na pół”, a druga ze śladem ugryzienia tak twardym, że pozostawiono na nim ślad zęba. Doprowadziło to badaczy do przekonania, że ​​Confructosuchus „albo zabił zwierzę od razu, albo wykopał je szybko po jego śmierci”.

„Niezwykle rzadki” dowód na to, że krokodyle zjadały dinozaury w Australii

„Chociaż Conractosuchus nie był specjalistą w jedzeniu dinozaurów, nie tolerowałby łatwego posiłku, takiego jak maleńkie szczątki ornitopoda znalezione w jego żołądku” – powiedział White w wywiadzie dla CNN.

READ  Badania odkrywają tajemnice pyłu gwiezdnego supernowej

Odkrycia były „niezwykle rzadkie”, ponieważ istnieje bardzo niewiele konkretnych przykładów polowań na dinozaury, a odkrycie jest pierwszym dowodem na to, że krokodyle zjadały dinozaury w Australii. w sierpniu 2020 r., Badacze odkrywają Skamieliny „krokodyli terrorystycznych”, które mogą unicestwić duże dinozaury o zębach „wielkości banana”.

„Możliwe, że dinozaury stanowiły ważny zasób w kredowej sieci ekologicznej żywności” – powiedział White. „Ponieważ nie ma globalnie porównywalnych okazów, ten prehistoryczny krokodyl i jego ostatnie posiłki będą nadal dostarczać wskazówek dotyczących związków i zachowań zwierząt, które przed milionami lat zamieszkiwały Australię”.

Confractosuchus sauroktonos to drugi krokodyl, którego nazwa pochodzi od formacji Winton. Skalne łóżko jest domem dla Wiele odkryć naukowych które powstały w ostatnich latach, w tym 96-milionowe pterozaury w październiku 2019 roku.