Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Odsłonięcie bezprecedensowego obrazu Mgławicy Łabędź o rozdzielczości 1,5 miliarda pikseli

Odsłonięcie bezprecedensowego obrazu Mgławicy Łabędź o rozdzielczości 1,5 miliarda pikseli

Podczas gdy wiele tradycji świątecznych obejmuje uczty z indyka, makaronu soba, latkes lub pan de pascua, w tym roku Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) przynosi świątecznego kurczaka. Tak zwana Mgławica Biegnący Łabędź, będąca domem dla młodych gwiazd w procesie formowania, została ukazana z zadziwiającą szczegółowością na tym 1,5 miliardowym pikselowym zdjęciu wykonanym przez Teleskop Przeglądowy VLT (VST), znajdujący się w Paranal Site Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile.

To rozległe gwiezdne żłobek znajduje się w gwiazdozbiorze Centaura, około 6500 lat świetlnych od Ziemi. Młode gwiazdy w tej mgławicy emitują intensywne promieniowanie, które sprawia, że ​​otaczający gaz wodorowy świeci w odcieniach różu.

Mgławica Biegnący Kurczak tak naprawdę składa się z kilku obszarów, z których wszystkie możemy zobaczyć na tym szerokim zdjęciu obejmującym obszar nieba około 25 pełni księżyców. [1]. Najjaśniejszy obszar mgławicy nazywa się IC 2948 i niektórzy ludzie widzą głowę kurczaka, a inni jej tył. Miękkie pastelowe linie to eteryczne pióropusze gazu i pyłu. W centrum zdjęcia, które charakteryzuje się jasną, niemal kolumnową strukturą, widać IC 2944. Najjaśniejszy błysk w tym konkretnym obszarze to Lambda CentauriJest to gwiazda widoczna gołym okiem, znajdująca się znacznie bliżej nas niż sama mgławica.

Jednakże w samych IC 2948 i IC 2944 jest wiele młodych gwiazd – i chociaż mogą być jasne, z pewnością nie są szczęśliwe. Kiedy emitują ogromne ilości promieniowania, wyrywają swoje siedliska jak kurczak. Niektóre obszary mgławicy są znane jako: Kiryat BokJest w stanie wytrzymać intensywne bombardowanie promieniami ultrafioletowymi rozprzestrzeniającymi się w tym obszarze. Jeśli się przybliżysz, możesz to zobaczyć: małe, ciemne, gęste skupiska pyłu i gazu rozsiane po mgławicy.

Inne regiony na zdjęciu to, po prawej u góry, Gum 39 i 40 oraz na dole, po prawej, Gum 41. Oprócz mgławic na niebie znajduje się niezliczona ilość pomarańczowych, białych i niebieskich gwiazd, niczym fajerwerki. Ogólnie rzecz biorąc, na tym zdjęciu jest więcej cudów, niż można opisać – przybliżaj i przesuwaj, a nacieszysz oczy.

READ  Korzystając z HPC i eksperymentów, naukowcy nadal ulepszają produkcję grafenu

Ten obraz to wielka mozaika złożona z setek oddzielnych, starannie ułożonych klatek. Poszczególne zdjęcia zostały przechwycone przez filtry przepuszczające światło o różnych kolorach, a następnie połączone w pokazany tutaj efekt końcowy. Obserwacje prowadzono za pomocą kamery szerokokątnej Omegakam Na VST, teleskop będący własnością Włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki (INAF) i hostowany przez ESO w ośrodku Paranal na chilijskiej pustyni Atakama, idealnie nadaje się do mapowania południowego nieba w świetle widzialnym. Dane użyte do stworzenia tej mozaiki pobrano w ramach skanu VST Hα płaszczyzny i zgrubienia południowej galaktyki (Faha +), projektu mającego na celu lepsze zrozumienie cyklu życia gwiazd.

Notatki

[1] To zdjęcie ma 270 lat świetlnych szerokości, od krawędzi do krawędzi. Przejście przez to przejście zajęłoby przeciętnemu kurczakowi około 21 miliardów lat. To znacznie dłużej niż nasz wszechświat.

więcej informacji

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) umożliwia naukowcom na całym świecie odkrywanie tajemnic wszechświata z korzyścią dla wszystkich. Projektujemy, budujemy i obsługujemy światowej klasy obserwatoria na Ziemi, dzięki którym astronomowie mogą odpowiadać na ekscytujące pytania i szerzyć magię astronomii, a także wspierać międzynarodową współpracę w dziedzinie astronomii. ESO zostało założone jako organizacja międzyrządowa w 1962 roku i dziś wspiera je 16 państw członkowskich (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Włochy). Wielka Brytania), obok kraju goszczącego Chile i Australii jako partnera strategicznego. Siedziba Europejskiego Obserwatorium Południowego, centrum dla zwiedzających i planetarium ESO Supernova znajdują się niedaleko Monachium w Niemczech, natomiast chilijska pustynia Atakama, wspaniałe miejsce z wyjątkowymi warunkami do obserwacji nieba, gości nasze teleskopy. ESO obsługuje trzy miejsca obserwacyjne: La Silla, Paranal i Chagnantor. W Paranal ESO obsługuje Bardzo Duży Teleskop i Bardzo Duży Interferometr Teleskopowy, a także teleskopy badawcze, takie jak VISTA. Również w Paranal ESO gospodarzem i operatorem będzie Cherenkov Telescope South Array, największe i najbardziej czułe obserwatorium promieniowania gamma na świecie. Wraz z międzynarodowymi partnerami ESO obsługuje ALMA w Chajnantor, obiekt monitorujący niebo w zakresie milimetrowym i submilimetrowym. W Cerro Armazons, niedaleko Paranal, budujemy „największe na świecie oko na niebie” – Bardzo Duży Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego. Z naszych biur w Santiago w Chile wspieramy nasze działania w kraju i współpracujemy z chilijskimi partnerami i społecznością.

READ  Wyjaśnij szczegóły tajemniczej choroby Sudanu Południowego

Spinki do mankietów

/Wydanie ogólne. Ten materiał od oryginalnej organizacji/autora(ów) może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje stanowisk ani stron instytucjonalnych, a wszystkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w niniejszym dokumencie są wyłącznie opiniami autorów.Wyświetl całość Tutaj.