Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ogromnym krokiem naprzód naukowcy hodują rośliny w księżycowej glebie | wiadomości kosmiczne

Zaawansowany eksperyment widzi nasiona kiełkujące w próbkach księżycowych zebranych podczas misji Apollo przez NASA kilkadziesiąt lat temu.

Naukowcom po raz pierwszy udało się zasadzić nasiona w glebie księżycowej, które NASA od dawna zbierała na powierzchni Księżyca, co jest obiecującym osiągnięciem, które pozwala wykorzystać rośliny lądowe do wspierania ludzkich placówek na innych światach.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych poinformowali w czwartek, że zasiali nasiona maleńkiego kwitnącego zioła zwanego Arabidopsis thaliana – rodzaj rzeżuchy – w 12 małych pojemnikach wielkości naparstka, z których każdy zawiera niewielką próbkę materiału odzyskanego podczas misji Apollo w 1969 i 1972.

Ziemia księżycowa, znana również jako regolit księżycowy, zawiera ostre cząstki i jest uboga w materię organiczną i bardzo różni się od gleby na Ziemi.

Nie było więc wiadomo, czy nasiona wykiełkują. Ale dwa dni później rosło i rosło.

Nasiona zasiane w popiele wulkanicznym z Ziemi do badań porównawczych, po lewej, rosły szybciej niż nasiona w glebie księżycowej, po prawej [Tyler Jones/UF/IFAS via AP]

powiedziała Anna Lisa Ball, profesor ogrodnictwa, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Badań Biotechnologicznych Uniwersytetu Florydy i współkierownik badania opublikowanego w czasopiśmie Communications Biology.

„Rośliny mogą rosnąć w księżycowym regolicie. To proste stwierdzenie jest ogromne i otwiera drzwi do przyszłej eksploracji z wykorzystaniem zasobów Księżyca i potencjalnie Marsa”.

NASA oczekuje stałej obecności człowieka na Księżycu

NASA przygotowuje się do powrotu na Księżyc w ramach programu Artemis, z długoterminowym celem ustanowienia stałej obecności człowieka na jego powierzchni.

„Te badania są ważne dla długoterminowych celów badawczych NASA” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Będziemy musieli wykorzystać zasoby na Księżycu i Marsie, aby opracować źródła pożywienia dla przyszłych astronautów żyjących i pracujących w kosmosie”.

Dodał, że badania są również przykładem tego, jak NASA „pracuje nad uwolnieniem innowacji rolniczych, które mogą pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób rośliny mogą przezwyciężyć stresujące warunki w regionach niedostatku żywności na Ziemi”.

Astronauta Buzz Aldrin widziany na Księżycu podczas misji Apollo 11
NASA przygotowuje się do powrotu na Księżyc w ramach programu Artemis, dekady po umieszczeniu ludzi na jedynym naturalnym satelicie Ziemi w 1969 roku. [Neil Armstrong/NASA/Handout via Reuters]

Początkowo nie było zewnętrznych różnic we wczesnych fazach wzrostu pomiędzy nasionami wysianymi w regolicie – składającym się głównie z pokruszonej skały bazaltowej – a innymi nasionami wyhodowanymi do badań porównawczych w popiele wulkanicznym z gruntu o podobnym składzie mineralnym i wielkości cząstek.

READ  Przypadek japońskiego zapalenia mózgu został odkryty u mężczyzny z Riverland, mówi SA Health

Jednak z czasem pojawiły się różnice w porównaniu z roślinami porównawczymi. Rośliny uprawiane na glebach księżycowych rosły wolniej i generalnie mniejsze, miały bardziej skarłowaciałe korzenie i częściej wykazywały cechy związane ze stresem, takie jak mniejsze liście i głęboki czerwono-czarny kolor, nietypowy dla zdrowego wzrostu.

Wykazali również aktywność genów wskazującą na stres, podobną do reakcji rośliny na sól, minerały i utlenianie.

„Chociaż rośliny mogły rosnąć w regolicie, musiały ciężko pracować nad swoim metabolizmem, aby to zrobić” – powiedział Ball.

Naukowcy podkreślili jednak, że fakt, że w ogóle była uprawiana, był niezwykły i stwierdzili, że wyniki dają nadzieję, że pewnego dnia będzie można uprawiać rośliny bezpośrednio na Księżycu, oszczędzając na przyszłych misjach kosmicznych i ułatwiając długie podróże.

Roślina rośnie w księżycowej glebie i jest umieszczana w butelce na Uniwersytecie Florydy
Badanie daje nadzieję, że rośliny lądowe mogą zostać wykorzystane do wspierania przyszłych ludzkich placówek w kosmosie [Tyler Jones, UF/IFAS/Handout via Reuters]

Kolega z klasy Rob Ferrell, zastępca wiceprezesa ds. badań na Uniwersytecie Florydy, powiedział, że „jest podekscytowany obserwowaniem, jak życie robi coś, czego nigdy wcześniej nie widział”.

„Obserwowanie wzrostu roślin jest osiągnięciem, ponieważ mówi, że możemy polecieć na Księżyc i uprawiać żywność, oczyścić powietrze i poddać recyklingowi wodę za pomocą roślin tak, jak używamy jej tutaj na Ziemi. Ujawnia również, że mówi, że ziemskie życie nie ogranicza się do Ziemi”.