Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Okulary wykorzystują sonar i sztuczną inteligencję do interpretacji górnej części ciała

Różnorodne technologie sonarowe – w zminiaturyzowanej formie, opracowane przez naukowców z Cornell University – okazały się przełomem w technologii wykrywania ciała urządzeń do noszenia.

PoseSonic składa się z gotowych okularów wyposażonych w mały sonar, który może śledzić ruchy górnej części ciała użytkownika w 3D dzięki połączeniu niesłyszalnych fal dźwiękowych i sztucznej inteligencji. Naukowcy są przekonani, że w drodze dalszego rozwoju może on ulepszyć rzeczywistość rozszerzoną i wirtualną oraz śledzić szczegółowe dane fizyczne i behawioralne dotyczące zdrowia osobistego.

„Jesteśmy pierwszą grupą badawczą, która wykorzystuje niesłyszalną akustykę i sztuczną inteligencję do śledzenia postawy ciała za pomocą urządzenia do noszenia” – powiedział. Cheng Chang, adiunkt informatyki. „Dzięki włączeniu zaawansowanej sztucznej inteligencji do energooszczędnych, niedrogich i zapewniających prywatność systemów czujników akustycznych, używamy mniej gadżetów na ciele, co jest bardziej praktyczne, a wydajność baterii jest znacznie lepsza w codziennym użytkowaniu”.

PoseSonic ma dwie pary mikrofonów i małe głośniki – każdy o średnicy ołówka – przymocowane do zawiasów okularów. Głośniki emitują niesłyszalne fale dźwiękowe, które odbijają się od górnej części ciała i wracają do mikrofonów, tworząc obraz profilu echa. Obraz ten jest następnie wprowadzany do algorytmu uczenia maszynowego PoseSonic, który szacuje postawę ciała z niemal idealną dokładnością. Naukowcy twierdzą, że w przeciwieństwie do innych przenośnych systemów śledzenia postawy opartych na danych, PoseSonic działa dobrze bez wstępnej sesji szkoleniowej z użytkownikiem.

Naukowcy twierdzą, że system może oszacować ruchy ciała wykonywane w dziewięciu stawach, w tym barkach, łokciach, nadgarstkach, biodrach i nosie, co jest przydatne do oszacowania pozycji głowy.

Technologia ta stanowi duży krok naprzód w porównaniu z obecnymi urządzeniami do noszenia, które często wymagają małej kamery wideo, co nie zawsze jest praktyczne. Naukowcy twierdzą, że obecne urządzenia przenośne z kamerami wideo również wymagają znacznej mocy baterii. Wykrywanie akustyczne wymaga minimalnej mocy – 10 razy mniej niż kamera do noszenia. Z tego powodu technologia ta umożliwia noszenie znacznie mniejszego i dyskretnego urządzenia – twierdzą naukowcy.

READ  Następujące nowe specyfikacje dla JioPhone zostały udostępnione online

Ponadto dodali, że ryzyko prywatności jest znacznie mniejsze przy użyciu sonaru.

„Ubrana kamera wideo stwarza zagrożenie dla prywatności wszystkich osób znajdujących się w pobliżu użytkownika” – powiedział Saif Mahmoud, doktorant w dziedzinie informatyki. „Nasze rozwiązanie: stwórzmy wokół siebie niesłyszalne pole dźwiękowe, które może śledzić ruchy naszego ciała, jednocześnie szanując prywatność innych osób”.

Badania te są wspierane przez Narodową Fundację Nauki.

Aby uzyskać dodatkowe informacje, zobacz to Historia Cornella Chronicle.

Uniwersytet Cornell dysponuje studiami telewizyjnymi i audio do przeprowadzania wywiadów medialnych.

-30-

Zastrzeżenie: AAAS i EurekAlert! Nie ponosimy odpowiedzialności za dokładność biuletynów publikowanych w EurekAlert! Za pośrednictwem instytucji wnoszących wkład lub do wykorzystania jakichkolwiek informacji za pośrednictwem systemu EurekAlert.