Oregon |  Oświadczenie |  WCH 22

Oregon | Oświadczenie | WCH 22

Dla Pavla Fajtka poczucie złotego medalu nie jest niczym nowym Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce Oregon22Niezrównany Polak w porywającym wydarzeniu na Hayward Field osiągnął pięć tytułów w męskich młotach.

Dla Letensbet Gide, po trzech rekordach świata na torze i szosie, 24-letnia Etiopczyk w thrillerze o finiszu sprinterskim trafiła do finału klasycznego biegu kobiet na 10 000 m.

Trzeba udać się do Daegu w 2011 roku, aby znaleźć ostatniego mistrza świata w męskim młotku, który nazywał się kimś innym niż Pavel Fajtek.

Jedenaście lat po tym, jak japoński rzucający Koji Murobushi wygrał w Korei Południowej, miał 33 lata Fajtech Jego moce rywalizacyjne musiały zostać wezwane, aby ukończyć piątą udaną misję z rzędu.

Mecz ożył w drugiej rundzie. Pierwszy reprezentant Polski Fajtka, mistrz olimpijski Wojciech Nowicki, złamał swój wysiłek 80,07m. Fajtek następnie rzucił 80,58 m – lepszy niż 80,87 m srebrnego medalisty olimpijskiego Norwega Einda Henriksena.

Nowicki ponownie objął prowadzenie na starcie trzeciej serii z odległością 81,03 m, ale tym razem Fajtek odpowiedział światową przewagą 81,98 m.

Fajtek zdobył złoto, srebro Nowickiego i brąz Henriksena.

Z pięcioma tytułami mistrza świata w tej samej konkurencji indywidualnej, Fajtek jest teraz równy niemieckiemu rzucającemu dyskiem Larsowi Riedelowi, który zdobył pięć złotych dysków w latach 1991-2001 (przerwał swoją passę z brązem w 1999 roku) i jest jeden za zwycięzcą Sergeyem Bubką. . Sześć złotych skoków o tyczce rywalizowało o Związek Radziecki i Ukrainę w latach 1983-1997.

Polak Paweł Fajtek startuje w finale młotów na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Oregon22 (© Getty Images)

W wieku 24 lat Gide ma czas na zbudowanie swojej ciężko wypracowanej sylwetki.

W czerwcu zeszłego roku osiągnęła 29:01.03 podczas etiopskich zawodów olimpijskich w Hengelo w Holandii, bijąc dwudniowy rekord świata Sifan Hassan wynoszący 29:06,82, stając się najszybszą kobietą na 25 okrążeniach w historii.

READ  MSA Defense świętuje uroczyste otwarcie Globalnego Centrum Usług Biznesowych EMEA w Warszawie

W sobotę w Eugene po raz trzeci dodała do swojego CV światowy tytuł na 10 000 m, zdobywając srebro w Doha w 2019 r. i brąz na zeszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio, a Hassan zdobył złoto.

W swoim drugim wyścigu w sezonie Hassan Hayward wyszedł na boisko, aby ponownie uderzyć na ostatnim wirażu, ale Giede odniósł zwycięstwo 30:09.94 i zajął czwarte miejsce z czasem 30:10.56.

Dwukrotna mistrzyni świata na 5000 m Helen Opiri zdobyła srebro w 30:10.02, co jest najlepszym w życiu, a koleżanka z Kenii Margaret Selimo Kipkemboi zdobyła brąz, wyprzedzając Hassana w 30:10.67.

Kidde jest już pierwszą kobietą od czasów Norweżki Ingrid Kristiansen, która ustanowiła rekord świata na 5000 m i 10 000 m (z rewelacyjnym globalnym wynikiem 62:52 półmaratonu w swojej szafce), Kidde będzie miała szansę ukończyć dublet na 5000 m-10 000 m. w ciągu tygodnia.

Tylko dwie kobiety wcześniej dokonały tego wyczynu na mistrzostwach świata: Tirunesh Dibaba z Etiopii w Helsinkach w 2005 roku i Vivian Seruiyot z Kenii w Osace w 2007 roku i Daegu w 2011 roku.

Poza tym Gide chciał czekać na wyzwanie maratonu i zadebiutuje w Walencji 4 grudnia na dystansie 26,2 mil.

Warholm pokonał barierę powrotu, ale Roberts zawiódł

Karsten Warholm wyszedł z naciągniętego ścięgna podkolanowego, aby pokonać 400 m przez płotki mężczyzn po swoim pierwszym finiszu.

Mistrz świata i mistrz olimpijski, który zmagał się z problemem ścięgien podkolanowych po uderzeniu w pierwszą przeszkodę na spotkaniu Wanda Diamond League w Rabacie 5 czerwca, odpadł w biegu 3, wygrywając w 49.34 z Belgiem Julienem. Wadrin był drugi z czasem 49,83.

„400m przez płotki były dłuższe, niż pamiętałem” – żartował Warholm. „Ale to było świetne.”

Zapytany o swoje szanse na obronę tytułu, norweski rekordzista odpowiedział: „Trudno powiedzieć, kiedy nie ścigałeś się przed tym rokiem. Musimy tylko poczekać i zobaczyć.

Carsten Warholm w biegu na 400 m przez płotki na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Oregonie22

READ  Polski „King of Fans” leci do domu po opóźnieniu na Wyspach Owczych

Karsten Warholm na 400 m przez płotki na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Oregonie22 (© Getty Images)

Głównymi zawodnikami Warholma byli zwycięzcy biegu w niedzielnych półfinałach: srebrny medalista olimpijski ze Stanów Zjednoczonych Roy Benjamin (49,06) i brązowy medalista olimpijski z Brazylii Alison dos Santos (49,41).

Ku rozgoryczeniu kibiców gospodarzy, podczas biegu przez płotki mężczyzn na 110 m przez płotki nastąpiła wyraźna fala emocji. Daniel Roberts, który w zeszłym miesiącu zdobył swój drugi tytuł w Stanach Zjednoczonych na torze Hayward Field, doznał kontuzji, prowadząc wygodnie w biegu 3.

Ubrana w obcisłe ubranie w chłodnych warunkach 24-latka straciła równowagę podczas wspinania się na piąty lot i zdołała pokonać kolejną przeszkodę, ale przebijała się stopami jedna po drugiej.

Była to druga z rzędu porażka Robertsa na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce. Został zdyskwalifikowany w pierwszej rundzie trzy lata temu w Doha po przewróceniu bariery i upadku na pobliskim torze.

Dla kontrastu, trzech amerykańskich kolegów z drużyny Robertsa bez trudu przeszło przez niedzielny półfinał. Zwycięzcami biegu zostali obrońcy tytułu Grant Holloway (13,14), Trey Cunningham (13,28) i Devon Allen (13,47). Drugim najszybszym zwycięzcą biegu za Holloway był mistrz olimpijski Hansley Parchment z Jamajki w 13.17.

Rojas przeszedł przez kwalifikacje w potrójnej misji tytułu potrójnego skoku

Ulimer Rojas podjęła tylko jedną próbę zdobycia miejsca w finale trójskoku kobiet w poniedziałek (18). Wraz ze skokiem otwierającym kwalifikacje Wenezuelczyk komfortowo pokonał wymagane 14,40 m z wysiłkiem 14,73 m (0,5 m/s), zaledwie 10 cm od swojego poprzedniego sezonu na świeżym powietrzu.

26-latka próbuje zostać pierwszą trzykrotną zdobywczynią tytułu mistrza świata w trójskoku kobiet – i może zdobyć swój trzeci światowy tytuł w ciągu 12 miesięcy dzięki rekordowi świata, Igrzyskach Olimpijskich i rekordowi świata na hali. mistrzostwa.

Wszechstronna Ukrainka Marina Bek-Romanchuk, która trzy lata temu zdobyła srebro na świecie w skoku w dal na świeżym powietrzu w Doha, a w marcu za Rojas w Pekinie, zdobyła w marcu srebro w trójskoku na świeżym powietrzu, uzyskując 14,54 m.

READ  Uruchomienie Pandascore w Polsce przy współpracy z STS

Ana Lucia Jose Dima 14,52 m, rekord Dominikany, Finka Kristina Magella 14,48 m. Srebrna medalistka świata 2019 Shanika Ricketts z Jamajki po raz pierwszy pokonała 14,45 m.

Nora Gerudo z Kazachstanu była w rozgrzanej formie w biegu na 3000 m z przeszkodami kobiet, wygrywając wyścig otwierający 9:01.54 – drugi najszybszy czas w historii Mistrzostw Świata, wliczając w to finały.

Nora Gerudo w biegu na 3000 m z przeszkodami na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce Oregon22 (© Getty Images)

Mistrzyni olimpijska Peruth Semudai z Ugandy i mistrzyni świata z 2017 roku Emma Coburn ze Stanów Zjednoczonych awansowali ze swoich biegów w nieautomatycznych kwalifikacjach, podczas gdy w dobrej formie Alice Finot wygrała bieg drugi z czasem 9:14.34, co jest rekordem Francji.

W skoku wzwyż kobiet Ukrainka Halowa Mistrzyni Świata Jarosława Mahuchyk jest jedną z pięciu zawodniczek, które awansują do wtorkowego finału – rodaczka Irina Gerachenko, Włoszka Elena Vallortigara, Australijka Safina Satullayeva i mistrzyni świata Uzbeulkistandor na 1,93 m. Srebrna medalistka Eleanor Patterson.

Godnymi uwagi ofiarami były srebrna medalistka z Ukrainy z 2017 roku Julia Lewczenko (1,90 m) oraz mistrz świata halowego z 2016 roku Vashti Cunningham (1,86 m). Mistrz świata U20 z Wielkiej Brytanii 2014 Morgan Lake nie jest starterem ze względu na Covid-19.