Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Organizacja Narodów Zjednoczonych podpisuje globalne porozumienie w sprawie wylesiania

Obejmuje to nowy fundusz o wartości 1,5 miliarda dolarów na ochronę dorzecza Konga, w którym znajduje się drugi co do wielkości tropikalny las deszczowy na świecie.

Chociaż lasy usuwają emisje z atmosfery, ta naturalna bariera klimatyczna szybko zanika.

Świat stracił 258 000 kilometrów kwadratowych lasów w 2020 roku, według inicjatywy śledzenia wylesiania Global Forest Watch, obszaru większego niż Wielka Brytania. Część amazońskiego lasu deszczowego z powodu wylesiania i niskiej wilgotności w regionie przestała być pochłaniaczem dwutlenku węgla wysysającym dwutlenek węgla z powietrza.

Poniedziałkowe porozumienie znacznie rozszerza podobne zobowiązanie podjęte przez 40 krajów w ramach Deklaracji nowojorskiej w sprawie lasów z 2014 r. i idzie dalej niż kiedykolwiek w określaniu zasobów, które pozwolą osiągnąć ten cel.

pobieranie

Poza tym oczekuje się, że ponad 30 instytucji finansowych o globalnych aktywach przekraczających 8,7 biliona dolarów – w tym Aviva, Schroders i AXA – zobowiąże się do deinwestycji w działania związane z wylesianiem.

„Dzisiaj świętujemy – jutro zaczniemy naciskać na zawarcie umowy” – powiedział Roberto Wack, brazylijski przedsiębiorca, biolog i gość w Chatham House.

Umowa jest kamieniem milowym na drodze do ochrony naszych cennych lasów i rozwiązania kryzysu klimatycznego.

Dyrektor wykonawczy Trillion Trees, wspólnego projektu BirdLife International, Wildlife Conservation Society i WWF, John Lotspeich, powiedział, że „niezwykłe” jest to, że przywódcy „w końcu” zajęli się wylesianiem.

„Tak, lasy i drzewa muszą zostać przesadzone, aby spełnić ambicje Porozumienia Paryskiego.

Ale jednocześnie, jeśli lasy będą nadal znikać w obecnym katastrofalnym tempie, cała ta praca nie pójdzie na marne. I szczerze mówiąc milczenie o wartości zdrowych lasów było ogłuszające”.

Autostrada biegnie między lasem narodowym Tapajos, po lewej, a polem soi w Belterra w stanie Pará w Brazylii. przypisane mu:AP

Biuro Klimatyczne ONZ ostrzegło w tym tygodniu, że świat jest wciąż daleki od celu, jakim jest ograniczenie emisji w ramach międzynarodowych wysiłków na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia.

READ  Na skałach na wyspie Krk w Chorwacji znaleziono tajemniczą kobietę

Stężenia dwutlenku węgla, metanu i podtlenku azotu były powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej przed 1750 r., kiedy działalność człowieka „zaczęła zakłócać naturalną równowagę Ziemi”, podało biuro.

Z Reuters

Otrzymuj codzienne aktualizacje na temat Szczytu Klimatycznego, który ukształtuje naszą przyszłość. Zapisz się do newslettera COP26 Tutaj.