Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Osoby z depresją mogą być bardziej podatne na błędne informacje o szczepionce COVID-19

Ogólna skłonność do negatywności – lub tendencja do skupiania się na informacjach negatywnych, a nie pozytywnych – może nasilać rozprzestrzenianie się dezinformacji. Ponieważ depresja może przyczyniać się do takich negatywnych uprzedzeń, zespół kierowany przez badaczy z Massachusetts General Hospital (MGH) zbadał, czy osoby z objawami depresji mogą być bardziej podatne na błędne informacje na temat szczepionek COVID-19. Ich odkrycia zostały opublikowane w Sieć JAMA jest otwarta.

Jedną z godnych uwagi cech depresji jest to, że może sprawić, że ludzie będą postrzegać świat inaczej – w przeciwieństwie do różowych okularów. Oznacza to, że dla niektórych osób z depresją świat wydaje się szczególnie ciemnym i niebezpiecznym miejscem”.

Roy H. Perlis, główny autor badania, MD, mgr, asystent kierownika badań, oddział psychiatrii i dyrektor Centrum Zdrowia Ilościowego, MGH

„Zastanawialiśmy się, czy ludzie, którzy postrzegają świat w ten sposób, mogą również być bardziej skłonni uwierzyć w dezinformację na temat szczepionek. Jeśli naprawdę myślisz, że świat jest niebezpiecznym miejscem, możesz być bardziej skłonny uwierzyć, że szczepionki są niebezpieczne – nawet jeśli są nie.”

Aby to zbadać, Perlis i współpracownicy przeanalizowali odpowiedzi od 15 464 dorosłych ze wszystkich 50 stanów USA i Waszyngtonu, którzy wypełnili ankietę internetową między majem a lipcem 2021 r., która zawierała dane na temat szczepionek przeciw COVID-19 po udzieleniu odpowiedzi na kwestionariusz mierzący objawy depresji.

Zespół odkrył, że poziomy depresji są co najmniej trzy razy wyższe niż przed pandemią COVID-19. Uczestnicy z umiarkowanymi lub silniejszymi objawami depresji w początkowym kwestionariuszu częściej popierali co najmniej jedno z czterech fałszywych stwierdzeń na temat szczepionek COVID-19 w kolejnym badaniu, a ci, którzy poparli te stwierdzenia, byli mniej skłonni do zaszczepienia. W szczególności obecność depresji wiązała się z 2,2 razy większym prawdopodobieństwem poparcia dezinformacji, a respondenci, którzy poparli co najmniej jedno fałszywe stwierdzenie, byli o połowę mniej skłonni do zaszczepienia i 2,7 razy częściej zgłaszali oporność na szczepienia.

READ  Zobacz, jak alternatywny Sojuz przybywa dziś wieczorem na stację kosmiczną w tej transmisji na żywo

Perlis i współpracownicy przeanalizowali również dane z podgrupy 2809 uczestników, którzy odpowiedzieli na kolejne badanie dwa miesiące później. Osoby, które w pierwszym badaniu miały depresję, dwukrotnie częściej popierały osoby, które nie miały depresji jeszcze Dezinformacja o tym, co zrobili w poprzedniej ankiecie.

„Chociaż nie możemy stwierdzić, że depresja spowodowała tę wrażliwość, patrząc na drugą falę danych przynajmniej wiemy, że depresja się pojawiła”. Zanim Mylna informacja. Oznacza to, że dezinformacja nie powodowała, że ​​ludzie byli bardziej przygnębieni”, zauważa Perlis. Ponieważ badanie obejmowało również pytania dotyczące mediów społecznościowych i źródeł wiadomości, śledczy byli również w stanie wykluczyć możliwość, że depresja była wynikiem otrzymywania wiadomości. z różnych miejsc, a także odkryli, że wpływ nie ograniczał się do osób o określonych przekonaniach politycznych lub członków określonych grup ludności.

Naukowcy zauważają, że odkrycia dostarczają dodatkowej motywacji do zapewnienia ludziom leczenia depresji i lęku. „Nasze odkrycie sugeruje, że zajmując się wyjątkowo wysokim poziomem depresji w tym kraju podczas COVID, możemy zmniejszyć podatność ludzi na dezinformację” – mówi Perlis. „Oczywiście możemy pokazać tylko skojarzenie-; nie możemy pokazać tej depresji powodypodatność, ale z pewnością wskazuje na możliwość, że tak się stanie.”

Perlis podkreśla, że ​​odkrycia w żaden sposób nie obwiniają osób z depresją za dezinformację, ale raczej sugerują, że depresja może sprawić, że ludzie będą bardziej skłonni uwierzyć w tę dezinformację.

źródło:

Numer czasopisma:

Perlis, RH, i in. (2022) Związek głównych objawów depresji z walidacją dezinformacji o szczepionce COVID-19 wśród dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Sieć JAMA jest otwarta. doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2021.45697