Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ostatni bojownicy ewakuowani z oblężonego młyna Azovstal w Mariupolu

Siły rosyjskie bombardowały cele w przemysłowym regionie wschodniej Ukrainy, znanym jako Donbas, a liczba ofiar śmiertelnych nadal rosła, gdy wojna wkroczyła w dwunasty tydzień.

Żołnierz w Batalionie Sił Specjalnych Azowskich w Hucie Azowstal.kredyt:AP

Ukraina osiągnęła symboliczne zdobycze, gdy jej siły podobno zepchnęły siły rosyjskie do granicy z Rosją w obwodzie charkowskim. Na filmie pokazano żołnierzy ukraińskich trzymających słup przypominający ukraiński znak graniczny w niebiesko-żółte paski, a następnie stojących obok niego.

Ukraińska Służba Graniczna poinformowała, że ​​wideoklip przedstawiał żołnierzy z granicy „w obwodzie charkowskim”, ale nie podał szczegółów, powołując się na względy bezpieczeństwa. Nie udało się od razu zweryfikować dokładnej lokalizacji.

Zełenski podziękował żołnierzom, mówiąc w wiadomości wideo: „Jestem bardzo wdzięczny wszystkim bojownikom takim jak ty”.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar powiedziała, że ​​53 ciężko rannych bojowników zostało zabranych z zakładu Azovstal do szpitala w Nowoazowsku, na wschód od Mariupola. Kolejnych 211 bojowników ewakuowano do Olinevki korytarzem humanitarnym. Powiedziała, że ​​zostanie przeprowadzona wymiana, aby sprowadzić ich z powrotem do domu.

Jeszcze przed rozpoczęciem ewakuacji rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło zgodę na opuszczenie przez rannych młyna w celu leczenia w mieście kontrolowanym przez promoskiewskich separatystów.

Po zmroku kilka autobusów wycofało się z huty w towarzystwie rosyjskich pojazdów wojskowych. Mallyaar potwierdził, że ewakuacja miała miejsce.

Powiedziała, że ​​„obrońcy Mariupola” wykonali wszystkie swoje zadania i nie można „podbić Azowstalu środkami wojskowymi”.

„Obrońcy Mariupola wypełnili wszystkie zadania przydzielone dowództwu” – powiedział Mallar.

Dowódca pułku azowskiego powiedział we wcześniej nagranej wiadomości wideo zamieszczonej w poniedziałek, że zadanie pułku zakończyło się uratowaniem jak największej liczby istnień ludzkich.

Pobierać

„Nie ma całkowicie bezpiecznych planów i operacji w czasie wojny” – powiedział podpułkownik Denis Prokopenko.

Gdzie indziej w Donbasie, wschodnie miasto Siewierdonieck zostało trafione ciężkimi ostrzałami, w których zginęło co najmniej 10 osób, powiedział Serhiy Haiday, gubernator obwodu ługańskiego. W obwodzie donieckim gubernator Pawło Kirilenko powiedział na Facebooku, że podczas bombardowania zginęło dziewięciu cywilów.

READ  Prezydent Tsai Ing-wen mówi, że Tajwan nie będzie musiał ulegać Chinom

Głośne eksplozje we wtorkowy poranek czasu kijowskiego wstrząsnęły zachodnioukraińskim miastem Lwów. Naoczni świadkowie naliczyli co najmniej osiem eksplozji, którym towarzyszyły naloty z daleka. Zespół z Associated Press we Lwowie, który był objęty godziną policyjną przez całą noc, powiedział, że niebo na zachód od miasta rozświetlała pomarańczowa poświata.

Ukraińscy strażnicy graniczni powiedzieli, że powstrzymali również rosyjską próbę wysłania sił sabotażowych i rozpoznawczych do regionu Sumy, około 146 kilometrów na północny zachód od Charkowa.

Pobierać

Wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że haubice z USA i innych krajów pomogły Kijowowi utrzymać się lub zdobyć przewagę nad Rosją. Urzędnik, który przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości w celu omówienia oceny wojskowej, powiedział, że Ukraina zepchnęła siły rosyjskie w odległości 1 km od granicy z Rosją, ale nie może potwierdzić, czy dotarły do ​​samej granicy.