Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Ostrzeżenie przed gigantyczną dziurą przedzierającą się przez Słońce

Słońce stworzyło masywną „dziurę koronalną”, 20 razy większą niż ziemska, ponieważ naukowcy wydali ostrzeżenie w piątek.

Obserwatorium Dynamiki Słońca należące do NASA uchwyciło słoneczne tornado o wysokości 14 metrów od Ziemi wyrzucające plazmę w przestrzeń kosmiczną. Chociaż obecna aktywność została opisana jako umiarkowana, Ziemia przygotowuje się na potencjalną burzę geomagnetyczną w nadchodzących dniach, według biura Met.

Dziura koronalna wysyła wiatr słoneczny z prędkością 2,9 mln km/h w kierunku Ziemi, który uderzy w naszą planetę w piątek.

Naukowcy uważnie obserwują sytuację, aby ocenić, czy wiatry wpłyną na pole magnetyczne i satelity naszej planety – z możliwym efektem domina w Internecie, sieciach telefonii komórkowej i GPS.

Na Słońcu powstała masywna dziura koronalna, 20 razy większa niż ziemska, co oznacza drugie takie zdarzenie w ciągu tygodnia. Obraz: NASA

Eksperci twierdzą, że dziury koronalne są zwykle nieszkodliwe i zwykle znajdują się w pobliżu biegunów słonecznych.

Są to chłodniejsze i mniej gęste obszary gwiazdy i pojawiają się podczas najmniej aktywnej fazy 11-letniego cyklu Słońca.

„Dziury koronalne są magnetycznie otwartymi obszarami i są jednym ze źródeł szybkiego wiatru słonecznego” – mówi NASA.

„Wydają się ciemne, gdy ogląda się je na wielu długościach fal intensywnego światła ultrafioletowego, takiego jak to pokazane tutaj. Czasami wiatr słoneczny może generować zorze polarne na wyższych szerokościach geograficznych na Ziemi.”

Obserwatorium Dynamiki Słońca należące do NASA uchwyciło dwie dziury, z których pierwsza była widoczna 23 marca.

Ta dziura koronalna wytworzyła zorzę polarną dalej na południe niż zwykle, gdy niebo nad Arizoną stało się fioletowe i elektryzujące.

Otwory koronalne są klasyfikowane od G1 do G5, przy czym G1 jest najmniej potężny. Pierwszy otwór ma ocenę G3.

Nie oczekuje się, że druga dziura wywoła burzę słoneczną tak potężną jak pierwsza, więc jest mało prawdopodobne, aby pojawiło się wiele zórz polarnych.

READ  Zmęczenie po COVID: kiedy się martwić i co z tym zrobić

Jest jednak bardziej godny uwagi naukowców, ponieważ pojawił się w pobliżu równika słonecznego.

Lokalizacja krateru była „bardzo interesująca” – powiedział Daniel Verscharn, profesor fizyki kosmicznej i klimatu na University College London.

Kształt tej dziury koronalnej nie jest szczególnie wyjątkowy, jednak jej położenie czyni ją bardzo interesującą Biznes zainteresowany.

„Spodziewam się, że niektóre szybkie wiatry z tej dziury koronalnej przyjdą na Ziemię około piątkowej nocy do sobotniego poranka w tym tygodniu”.