Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Oszałamiające nowe zdjęcia z Teleskopu Sieciowego 122 MP pokazują najgorętsze i najbardziej znane gwiazdy

Tysiące młodych gwiazd zostało po raz pierwszy wykrytych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) – i to z niesamowitą precyzją.

30 Dorados, znana również jako Mgławica Tarantula, jest jednym z najczęściej badanych obszarów nocnego nieba. Znajduje się około 161 000 lat świetlnych od nas w Wielkim Obłoku Magellana, galaktyce karłowatej krążącej wokół Drogi Mlecznej.

Sława Mgławicy Tarantula wywodzi się z jej statusu największego i najjaśniejszego obszaru gwiazdotwórczego znanego astronomom w którejkolwiek z galaktyk w naszym kosmicznym sąsiedztwie. W mgławicy znajduje się ponad 800 000 gwiazd i protogwiazd.

Swoją nazwę zawdzięcza niciom przypominającym pajęczynę. Nowe zdjęcia Webba ujawniają szczegółową strukturę i skład gazu i pyłu. Pokazują również odległe galaktyki tła, a także najgorętsze, najbardziej znane gwiazdy.

Utworzono trzy obrazy. Bardziej szczegółowy obraz (powyżej) pochodzi z JWST Kamera bliskiej podczerwieni (NIRCam). Ten 14 557 na 8418 pikseli obraz o rozdzielczości 122 MP można pobrać bezpłatnie w formacie f.pierwsza decyzja. Ujawnia gwiazdy pokryte wcześniej kosmicznym pyłem, na który JWST może teraz patrzeć bezpośrednio dzięki wysokiej rozdzielczości NIRCam w zakresie bliskiej podczerwieni. Możesz zobaczyć aktywny region młodych, masywnych niebieskich gwiazd.

Powyższy obrazek pochodzi z Webba Urządzenie średniej podczerwieni (MIRI), który przechwytuje najdłuższe fale podczerwone. Świeci w nim chłodniejszy gaz, blask pyłu i zwarte protogwiazdy.

Mgławica Tarantula ma skład chemiczny podobny do masywnych obszarów gwiazdotwórczych obserwowanych w „kosmiczne południe” Wszechświata, gdy Wszechświat miał kilka miliardów lat, a proces formowania się gwiazd był u szczytu.

Obrazy w końcu pochodzą ze spektrografu bliskiej podczerwieni JWST (NIR), który pobrał widma – optyczne odciski palców – z maleńkiej bańki wewnątrz Mgławicy Tarantula. Wodór atomowy jest niebieski, zielony przedstawia wodór cząsteczkowy, a czerwony węglowodory złożone (czerwony). Wskazuje, że bańka znajduje się nad gęstym pióropuszem pyłu i gazu eksplodowanym przez promieniowanie z gromady gwiazd widocznej na głównym zdjęciu tego artykułu.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  „Fizjologia kontratakuje”, gdy ludzie próbują schudnąć