Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Otyłość u nastolatków zwiększa ryzyko rozwoju wczesnej przewlekłej choroby nerek w młodym wieku dorosłym

Otyłość u nastolatków zwiększa ryzyko rozwoju wczesnej przewlekłej choroby nerek w młodym wieku dorosłym

Nowe badanie wykazało, że otyłość u nastolatków znacznie zwiększa ryzyko rozwoju wczesnej przewlekłej choroby nerek w wieku dorosłym. Zagrożone są nawet osoby z prawidłowym, wysokim BMI. Ciężka otyłość stwarza najwyższe ryzyko, ale nawet łagodna otyłość i nadwaga znacząco przyczyniają się do tego ryzyka zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Zmniejszenie wskaźników otyłości wśród nastolatków ma kluczowe znaczenie dla lepszego zarządzania ryzykiem choroby nerek i późniejszych problemów sercowo-naczyniowych. Badanie to podkreśla potrzebę stosowania środków zapobiegawczych i zarządzania czynnikami ryzyka związanymi z PChN u młodzieży z wysokim BMI.

Jak wynika z dużego badania kohortowego przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie (HU) i Centrum Medycznego Sheba Tel Hashomer, otyłość u nastolatków znacznie zwiększa ryzyko rozwoju wczesnej przewlekłej choroby nerek (CKD) w młodym wieku dorosłym.

Nowe badanie, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie JAMA Pediatrics, podkreśla znaczenie zmniejszania wskaźników otyłości u nastolatków w celu lepszego zarządzania ryzykiem choroby nerek u nastolatków z wysokim wskaźnikiem masy ciała (BMI). Chociaż osoby otyłe wydają się być bardziej zagrożone, badacze znaleźli również powód do niepokoju w przypadku zdrowych osób z wysokim prawidłowym BMI poniżej 30.

Pomimo rosnącego wskaźnika otyłości wśród nastolatków nie ma danych sugerujących związek z wczesnym wystąpieniem PChN, stwierdził zespół badawczy kierowany przez Avishai M. Tzur, lekarz medycyny, z Wydziału Medycyny Wojskowej Uniwersytetu Hebrajskiego, Wydział Lekarski, jest rezydentem Centrum Medycznego Sheba Tel Hashomer. Naukowcy twierdzą: „Te wyniki są zwiastunem możliwości zapobiegania i zwiększonego ryzyka rozwoju przewlekłej choroby nerek, a w konsekwencji chorób układu krążenia”.

Badanie przeprowadzone przez kolegów z głównych instytucji zdrowotnych w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, w tym z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i Uniwersytetu Harvarda, obejmowało dane dotyczące 593 660 izraelskich nastolatków w wieku od 16 do 20 lat, urodzonych po 1 stycznia 1975 r., którzy przeszli badania lekarskie. do służby wojskowej. Obowiązkowe. .

READ  Australijski statek badawczy bada zmiany klimatyczne

Po medianie okresu obserwacji wynoszącej 13,4 lat u 1963 nastolatków (0,3%) rozwinęła się wczesna przewlekła choroba nerek:

  • W przypadku mężczyzn ryzyko rozwoju przewlekłej choroby nerek jest większe w przypadku ciężkiej otyłości (współczynnik ryzyka [HR], 9,4). Wykryto ją także w przypadku łagodnej otyłości (HR 6,7), u osób z nadwagą (HR 4,0) lub osób z prawidłowym wysokim BMI w okresie dojrzewania (HR 1,8).
  • Wśród kobiet zwiększone ryzyko było największe w przypadku ciężkiej otyłości (HR, 4,3). Było to również związane z osobami, które były umiarkowanie otyłe (HR, 2,7), z nadwagą (HR, 2,3) lub miały normalne wysokie BMI (HR, 1,4).

Wyniki tego badania kohortowego podkreślają znaczenie zmniejszania wskaźników otyłości u młodzieży i zarządzania czynnikami ryzyka związanymi z rozwojem PChN.

źródło:

Odniesienie do magazynu:

Tzur, rano, i in. (2023). Wskaźnik masy ciała u młodzieży i wczesna przewlekła choroba nerek u młodych dorosłych. JAMA Pediatria. doi.org/10.1001/jamapediatrics.2023.5420.