Pierwsi przestępcy na mocy kontrowersyjnego nowego prawa w jednym kraju mogą teraz zostać skazani na karę więzienia, a politykom grozi międzynarodowa krytyka.
Od stycznia tunezyjska straż przybrzeżna przechwyciła ponad 17 000 osób próbujących przedostać się przez Morze Śródziemne do Europy.
Zgodnie ze stosunkowo nowym duńskim ustawodawstwem przyjętym w 2017 r., które jest skierowane konkretnie do „zagranicznych gości”, osoby przyłapane na żebraniu w określonych lokalizacjach mogą teraz zostać aresztowane za „zastraszanie” i grozić im kara więzienia.
Sprawę nagłośniła 25-letnia Rumunka, która otrzymała postanowienie sądu i została oskarżona o „irytowanie” opinii publicznej przed supermarketem.
Kobieta, Loredana, mieszka w schronisku dla bezdomnych w stolicy kraju, Kopenhadze, i jako cicha, głucha i częściowo niepiśmienna młoda kobieta borykająca się z dyskryminacją z trudem wiąże koniec z końcem.
Podobnie jak wielu Rumunów, Loredana przeprowadziła się do Danii w nadziei, że uda jej się wesprzeć biedną rodzinę w domu. Cudzoziemcy twierdzą jednak, że napotykają znaczne bariery w znalezieniu pracy ze względu na dyskryminację.
Przed 2017 rokiem żebracy byli wypuszczani z ostrzeżeniem, jeśli policja próbowała ich aresztować w miejscach publicznych. Teraz żebrak jest bezwarunkowo zmuszony do przebywania w celi przez 14 dni, nawet jeśli jest to jego pierwsze przestępstwo.
Dla biednych ludzi wspinanie się po schodach i ucieczka z ulic jest prawie niemożliwe.
Niektórzy pracodawcy i właściciele wymagają numeru ubezpieczenia społecznego przed zaoferowaniem pracy lub domu. Jednak uzyskanie tego numeru jest uzależnione od posiadania umowy o pracę i adresu na początek.
Nietrudno zobaczyć, jak cykl się potoczy. Teraz bezdomni stają się przestępcami po prostu dlatego, że poprosili przechodnia o euro.
Prawniczka zajmująca się prawami człowieka Pia Justesen należy do osób, które sprzeciwiają się duńskiemu podejściu do rozwiązywania problemów społecznych poprzez kryminalizację żebractwa.
„Żebranie jest tu nielegalne od setek lat. Jednak w 2017 r. parlament postanowił pozbyć się tak zwanego „zastraszającego” żebractwa”. Al Jazeera.
„Jeśli będziesz błagać w jednym z czterech miejsc – na deptaku, przed lub w supermarkecie, w transporcie publicznym lub na stacji kolejowej – zostanie to automatycznie uznane za „zastraszające”. Nie ma potrzeby zastraszania twoje zachowanie: to kwestia lokalizacji.” Po prostu.
Organizacja Narodów Zjednoczonych i inne organy międzynarodowe również skrytykowały duńskie przepisy dotyczące żebractwa, ostrzegały przed negatywnymi skutkami dla już zmarginalizowanych społeczności i wzywały do cofnięcia zmian legislacyjnych.
Jeden konkretny przypadek w 2022 r. wywołał szał wśród działaczy na rzecz praw człowieka.
Sędziowie duńskiego Sądu Najwyższego orzekł, że prawa człowieka żebraka nie zostały naruszone na mocy wyroku 60 dni więzienia wydanego na niego za noszenie papierowego kubka osobom mijającym go przy wejściu na dworzec główny w Kopenhadze.
Grupa Unii Europejskiej zajmująca się prawami organizacji krajowych pracujących z przesiedleńcami (FEANTSA) nęka Danię w związku z przepisami.
„Ubóstwo powinno być ukrywane przed przeciętnym obywatelem Danii. Takie jest przesłanie orzeczenia duńskiego Sądu Najwyższego” – stwierdziła FEANTSA w oświadczeniu.
„Postrzegamy to jako straconą okazję do potępienia nadużyć politycznych i wysłania światu ważnego sygnału – że prawa człowieka muszą być przestrzegane niezależnie od klasy społecznej, narodowości czy rasy.
„Kryminalizacja ubóstwa i bezdomności jeszcze bardziej penalizuje ludzi i przyczynia się do ich stygmatyzacji i wykluczenia ze społeczeństwa. Bezdomność nie jest wyborem, a osoby doświadczające ubóstwa należy wspierać, a nie nakładać dalsze kary.
Justesen powiedział, że przypadek mężczyzny z papierowym kubkiem stanowi niebezpieczny precedens, ponieważ obecnie ludzie mogą zostać skazani za przestępstwo nawet za najbardziej negatywne zachowanie.
„W wielu przypadkach ludzie siedzieli na plastikowym pudełku z papierowym kubkiem przed sobą i zostali skazani – nawet jeśli nie nawiązali kontaktu z przypadkowymi osobami ani nawet na nie nie spojrzeli” – mówi Justesen. „Dzięki prawu dotyczącemu żebractwa możesz zachować bierność i zostać skazanym”.
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych