Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Papież mianuje 21 nowych kardynałów na najwyższe stanowiska w Kościele

Papież mianuje 21 nowych kardynałów na najwyższe stanowiska w Kościele

Pod słonecznym niebem i w tłumie, który wypełnił połowę okazałego placu św. Piotra z kolumnadą, 86-latek powitał nowych, tak zwanych „książąt Kościoła” – z których jeden może pewnego dnia zostać następcą obecny papież.

„Kolegium Kardynalskie ma przypominać orkiestrę symfoniczną i reprezentować harmonię Kościoła i jego Rady” – powiedział Franciszek, siedząc pod parasolem przed kardynałami zgromadzonymi na stopniach Bazyliki św. Piotra.

„Różnorodność jest konieczna, niezbędna” – stwierdził argentyński jezuita. „Jednak każdy głos musi przyczyniać się do wspólnego projektu”.

Wybór nowych kardynałów, w skład którego wchodzą dyplomaci, bliscy doradcy i administratorzy, jest uważnie śledzony, co wskazuje na priorytety i stanowisko Kościoła.

Niewykluczone także, że któryś z nich zostanie pewnego dnia wybrany przez swoich rówieśników na następcę Franciszka, który pozostawił otwarte drzwi do ustąpienia w przyszłości, jeśli wymaga tego stan zdrowia.

Sobotnia ceremonia, zwana kanonem, jest dziewiątą od czasu, gdy w 2013 roku Franciszek został mianowany przywódcą 1,3 miliarda katolików na świecie.

Jeden po drugim odziani w szkarłat kardynałowie klękali przed papieżem, który nadał im dwa symbole ich wysokiego urzędu: czworokątny szkarłatny kapelusz zwany biretem oraz pierścień kardynalski.

Niektórym Franciszek mówił z uśmiechem: „Brawo!” lub „Odwaga!” On także uścisnął im dłonie.

Osiemnastu z 21 nowych kardynałów ma mniej niż 80 lat i dlatego jest obecnie uprawnionych do głosowania jako „kardynałowie elektorów” na następnym konklawe, kiedy zostanie wyłoniony następca Franciszka.

Należą do 99 kardynałów-elektów stworzonych przez Franciszka, co stanowi około trzech czwartych ogółu

Doprowadziło to do spekulacji, że przyszły duchowy przywódca kościoła będzie w tej samej formie co Franciszek, wzywając do stworzenia bardziej tolerancyjnego kościoła, w większym stopniu skupiającego się na biednych i marginalizowanych.

– Biskupi podejmują działania –

Przez cały swój pontyfikat Franciszek starał się stworzyć bardziej inkluzywny i powszechny Kościół, docierając poza Europę do duchownych w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej, aby obsadzić najwyższe stopnie Kościoła.

READ  Amerykańscy republikanie hamują rozmowy w sprawie kryzysu zadłużenia

Tworząc najnowszą listę kardynałów, Franciszek po raz kolejny spojrzał na „peryferie” świata – gdzie rozwija się katolicyzm – jednocześnie przeciwstawiając się praktyce promowania arcybiskupów dużych, potężnych diecezji.

Dobrze poinformowany obserwator Stolicy Apostolskiej, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział AFP: „Szuka kardynałów na miarę czasów. To ludzie, którzy wszyscy odeszli o krok od Kościoła przeszłości i którzy zapewniają, że separacja w pozytywny sposób.” Przed ceremonią.

Grupa kardynałów reprezentuje „bogactwo i różnorodność doświadczeń, które stanowią istotę Kościoła” – powiedział AFP abp Stephen Breslin z Kapsztadu w czwartek przed wyniesieniem na stanowisko kardynała.

„Kościół obejmuje wszystkich ludzi, a nie tylko określoną grupę ludzi” – powiedział.

Mamy trzech nowych kardynałów z Ameryki Południowej, w tym dwóch z Argentyny i trzech z Afryki, a awansują biskupi Dżuby w Sudanie Południowym, Tabory w Tanzanii i Breslin w Kapsztadzie.

Azję reprezentują biskup Penang w Malezji i biskup Hongkongu Stephen Chow, którego postrzega się jako osobę odgrywającą kluczową rolę w dążeniu do poprawy napiętych stosunków między Watykanem a Pekinem.

– Dyplomaci i menedżerowie –

Niektórzy z nowych kardynałów, jak Zhao, mają doświadczenie w wrażliwych częściach świata, w których Stolica Apostolska ma nadzieję odegrać ważną rolę dyplomatyczną.

Na liście znalazł się najwyższy autorytet katolicki w Ziemi Świętej, włoski arcybiskup Pierbattista Pizzaballa, pierwszy łaciński patriarcha Jerozolimy mianowany kardynałem.

Pizzaballa powiedziała AFP: „Jerozolima to małe laboratorium interakcji między religiami i kulturami i jest to wyzwanie, przed którym na tym etapie stoi cały świat”.

Awans otrzymał także Ambasador Francji w Stanach Zjednoczonych Christophe Pierre, którego kilkudziesięcioletnia kariera dyplomatyczna obejmowała stanowiska w takich krajach jak Haiti, Uganda i Meksyk.

Franciszek mianował także wyższych urzędników Kurii, rządu Stolicy Apostolskiej.

Jego nowe typy to Claudio Giuggerotti, włoski prefekt Kościoła Wschodniego; Argentyńczyk Victor Manuel Fernandez, niedawno mianowany przez Franciszka szefem potężnego Departamentu Doktryny Wiary; oraz urodzony w Chicago Robert Prevost, były misjonarz w Peru, który stoi na czele kręgu biskupów.

READ  Australijska gwiazda mediów społecznościowych Luke Erwin ujawnia problemy Tesli

Po ceremonii nowym kardynałom złożono gratulacje od publiczności zgromadzonej w luksusowym Pałacu Apostolskim w Watykanie.

rano/każdy