Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Perpetual proponuje wydzielenie w odpowiedzi na spadającą cenę akcji

Perpetual proponuje wydzielenie w odpowiedzi na spadającą cenę akcji

Pod koniec środy Perpetual odrzucił ofertę Soul Patts, twierdząc, że „znacznie zaniża” ona różne obszary działalności firmy.

Propozycja pojawia się po trudnym roku dla Perpetual. 137-letnia firma przejęła konkurencyjnego zarządzającego funduszem Pendal w ramach transakcji o wartości 2 miliardów dolarów, która nie była w stanie pozyskać inwestorów i pozostawiła cenę akcji poniżej szacunków analityków na temat jej wartości godziwej.

W środę spółka Perpetual poinformowała, że ​​jej zarząd rozważa „oddzielenie korporacyjnych działów zarządzania kredytami i majątkiem i utworzenie bardziej skoncentrowanej działalności w zakresie zarządzania aktywami”.

Analitycy twierdzą, że wydzielenie mogłoby zwiększyć wartość Perpetual, ponieważ suma trzech głównych jednostek biznesowych jest warta więcej niż wartość przedsiębiorstwa ustalona na giełdzie na 3 miliardy dolarów.

Zmień melodię

Większość brokerów szacuje łączną wycenę jednostki powierniczej i majątku korporacyjnego na około 1,7–2,2 miliarda dolarów, co stanowi dwie trzecie kapitalizacji rynkowej. Tymczasem na pozostałą jednostkę zarządzającą aktywami przypadało dwie trzecie zysku netto grupy.

„Uważamy, że rynek może być niedowartościowany dla zarządzającego aktywami” – powiedział klientom Andrei Stadnik z Morgan Stanley. Ocenił, że rynek wycenił go na 5-6-krotność zarobków, poniżej jego wyceny wynoszącej 8,3-krotność.

Siddharth Parameswaran z JPMorgan powiedział, że wartość jednostki zarządzającej aktywami może być warta 10-krotność zysków, czyli 1,9 miliarda dolarów.

Marcus Barnard, analityk Bell Potter, powiedział, że separacja może stworzyć wartość dla akcjonariuszy przekraczającą 1 miliard dolarów. Wezwał jednak do zmiany stałego stylu zarządzania.

„To dość zaskakująca wiadomość, biorąc pod uwagę wcześniejsze zdanie firmy, że jest ona warta więcej [as] „Połączony zestaw z trzema nogami, zamiast dzielenia na trzy części” – powiedział Barnard. „Postrzegano te trzy spółki jako posiadające odrębne profile wzrostu i będące w stanie zapewnić grupie wsparcie w różnych momentach cyklu biznesowego”.

READ  bne IntelliNews - Ukraińska gospodarka i wysiłki wojenne są zagrożone przez blokadę kierowców ciężarówek na polskiej granicy, mówi szef Ukraińskiego Związku Pracodawców

Akcje Perpetolu podskoczyły o 6,3 procent do 23,76 dolarów. Akcje spadły jak dotąd w tym roku o 7,8 procent, podczas gdy na szerszym rynku notowania odbywały się w trendzie bocznym.

Choć decyzja o podziale została pozytywnie przyjęta przez rynek, budzi ona dalsze wątpliwości co do zasadności decyzji Perpetual o przejęciu Pendal.

Krytycy transakcji, którzy twierdzili, że decyzja o rozszerzeniu zaangażowania w zarządzanie aktywami spowoduje, że rynek przypisze grupie niższy mnożnik, udowodnili, że mieli rację.

Przejęcie Pendal przez Perpetual zostało prawie udaremnione po tym, jak notowany na giełdzie ASX zarządzający funduszem Regal Partners i firma private equity BPEA EQT złożyły kontrofertę spółce, proponując rozbicie przedsiębiorstwa.

Ta nieudana oferta 33 USD za akcję doprowadziła do orzeczenia sądu, na mocy którego Perpetual był faktycznie zobowiązany do kontynuowania przejęcia Pendal.

Chociaż podział może nie dojść do skutku, dyrektor generalny Perpetual Rob Adams znajduje się pod presją, aby osiągnąć 80 milionów dolarów oszczędności w wyniku połączenia dwóch spółek zarządzających aktywami. Ogłoszenie mogło być spowodowane presją akcjonariuszy, aby zaradzić słabym wynikom Perpetual na giełdzie, podają źródła.