Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwiastek znaleziony w naszych kościach, zębach i paście do zębów został odkryty w starożytnej galaktyce oddalonej o 12 miliardów lat świetlnych

Słyszeliście o fazie „wszyscy jesteśmy stworzeni z materii gwiazdowej” przypisywanej nieżyjącemu astronomowi Carlowi Saganowi, ale to wielkie stwierdzenie można podzielić na każdą część ludzkiego ciała – jak zęby i kości.

Astronomowie korzystający z Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA) w Chile wykryli fluor w odległej galaktyce gwiazdotwórczej oddalonej o 12 miliardów lat świetlnych od Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Po raz pierwszy fluor został zaobserwowany w galaktyce tworzącej gwiazdy tak wcześnie w historii wszechświata.

„Wszyscy wiemy o fluorze, ponieważ pasta do zębów, której używamy na co dzień, zawiera go w postaci fluoru” – powiedział Maximilian Franco z University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, który kierował nowym badaniem. opublikowany dziś w astronomia naturalna.

Fluor został dostrzeżony w słabym promieniowaniu, które zostało wyemitowane miliardy lat temu.

Jak większość otaczających nas pierwiastków, fluor tworzy się w jądrze gwiazd i jest wydalany, gdy umierają. Więc jakie gwiazdy mogą wytwarzać fluor? Ponieważ galaktyka macierzysta, o której mowa, NGP-190387, istniała, gdy wszechświat miał zaledwie 1,4 miliarda lat (światło właśnie do nas dotarło), oznacza to, że gwiazdy produkujące fluor we wczesnym wszechświecie musiały żyć szybko i umierać młodo.

Oznacza to, jak twierdzą naukowcy, że gwiazdy, o których mowa, muszą być bardzo masywnymi gwiazdami Wolfa-Rayeta, które istnieją tylko przez kilka milionów lat – moment w kosmicznym czasie. Uważa się, że gwiazdy Wolfa-Rayeta kończą się wybuchami supernowych.

„Wykazaliśmy, że gwiazdy Wolf-Right, które są jednymi z najbardziej masywnych znanych i mogą gwałtownie eksplodować pod koniec swojego życia, w jakiś sposób pomagają nam zachować dobre zdrowie zębów!” powiedział Franco.

Istnieją inne teorie, ale dowodem na znaczenie gwiazd Wolfa-Rayeta w produkcji fluoru we wczesnym wszechświecie była ogromna ilość, jaką naukowcy zaobserwowali w galaktyce NGP-190387.

Nasza galaktyka produkuje fluor, ale bardzo powoli. „W tej galaktyce zajęło dziesiątki lub setki milionów lat, aby uzyskać poziomy fluoru podobne do tych w gwiazdach Drogi Mlecznej, które mają 13,5 miliarda lat” – powiedział Chiaki Kobayashi, profesor z University of Hertfordshire. „Nasz pomiar wprowadza zupełnie nowe ograniczenie w pochodzeniu fluoru, które było badane przez ponad dwie dekady”.

Jest to jedno z pierwszych odkryć fluoru poza Drogą Mleczną i sąsiadującymi z nią galaktykami, chociaż astronomowie widzieli go już wcześniej w odległych kwazarach.

Następnym krokiem jest wykorzystanie nadchodzącego Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu — nowego flagowego naziemnego teleskopu ESO w Chile, który zobaczy „pierwsze światło” pod koniec tej dekady — do przeszukania NGP-190387 w poszukiwaniu gwiazd Wolfa-Rayeta.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

READ  Technologia mikroskopowa umożliwia obrazowanie 3D w ultrawysokiej rozdzielczości w skali nanometrycznej