Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pierwsze masowe wymieranie związane z niską zawartością tlenu 550 milionów lat temu

Pierwsze masowe wymieranie związane z niską zawartością tlenu 550 milionów lat temu

Impresje skamieniałości Ediacaran Dickinonia (w środku) o najmniejszym kształcie kotwicy Parvancorena (Po lewej) W piaskowcu Ediacara, członka Parku Narodowego Nilpena Ediacara w Australii Południowej. | Źródło obrazu: Virginia Tech / Scott Evans

Wykazano, że masowe wymieranie jest siłą, która napędza koło ewolucji. Naukowcy odkryli teraz przyczynę pierwszego znanego masowego wymierania, które miało miejsce około 550 milionów lat temu.

Geolodzy z Virginia Tech odkryli, że pierwsze znane masowe wymieranie było spowodowane zmniejszającą się dostępnością tlenu, co spowodowało utratę 80% zwierząt żyjących w okresie Ediacaran. Okres ediakarski obejmował około 96 milionów lat, poprzedzony okresem kriogenicznym 635 milionów lat temu, a następnie okresem kambryjskim 539 milionów lat temu.

The papieropublikowane w Materiały Narodowej Akademii Naukstwierdził, że chociaż badanie nie wskazuje na ostateczny czynnik masowego wymierania, analiza danych zebranych przez naukowców pokazuje, że zwierzęta, które były silnie uzależnione od tlenu, aby przetrwać, nie radziły sobie dobrze.

Scott Evans, badacz z tytułem doktora w Virginia Tech i główny autor badania, powiedział w: Komunikat prasowy.

„Sugeruje to, że wymieranie było kontrolowane ekologicznie, podobnie jak wszystkie inne masowe wymierania w zapisie geologicznym” – dodał.

Odciski skamieniałości Ediacaran Dickinsonia po lewej) i spokrewnionej, ale rzadkiej formy Andepha (po prawej) w piaskowcu należącym do Ediacara Parku Narodowego Nelpina Ediacara w Australii Południowej.

Impresje skamieniałości Ediacaran Dickinonia po lewej) i pokrewny, ale rzadki kształt Andiwa (Po prawej) W piaskowcu Ediacara, członka Parku Narodowego Nilpena Ediacara w Australii Południowej. | Źródło obrazu: Virginia Tech / Scott Evans

Naukowcy nie mogą przypisać spadku poziomu tlenu na świecie do konkretnego zdarzenia. Może to być spowodowane wieloma zjawiskami, w tym erupcjami wulkanów, ruchem płyt tektonicznych, uderzeniem asteroidy lub kombinacją któregokolwiek z nich.

„Obserwujemy, że zwierzęta, które wyginęły, wydają się reagować na zmniejszoną globalną dostępność tlenu” – powiedział Evans.

READ  Znaleziono badanie: ScienceAlert

„Zmiany środowiskowe, takie jak globalne ocieplenie i zjawiska odtleniania, mogą prowadzić do masowego wyginięcia zwierząt oraz głębokich zakłóceń i reorganizacji ekosystemów” – powiedział współautor badania Shuhai Xiao.

Podkreślając, jakie zwierzęta istniały w tym czasie, pan Evans powiedział, że wydawały się „dziwne”, zauważając, że były tak wcześnie w procesie ewolucyjnym, że wydawały się „eksperymentować z różnymi sposobami budowy dużych, czasem ruchomych, wielokomórkowych ciał”.

„Istnieje wiele sposobów na odtworzenie ich kształtu, ale sposób, w jaki zabiera się je do domu, polega na tym, że przed tym wyginięciem znalezione skamieliny nie pasowały dobrze do sposobów, w jakie dzisiaj klasyfikujemy zwierzęta. Zasadniczo to wyginięcie mogło pomóc w utorowaniu droga do ewolucji zwierząt, jakie znamy.

Opowieść ostrzegawcza dla zmian klimatycznych

Badanie ma miejsce w czasie, gdy zbiorniki słodkiej wody wykazują niedotlenienie lub zmniejszoną zdolność do zatrzymywania tlenu, spowodowane globalnym ociepleniem z powodu zmiany klimatu i spływu zanieczyszczeń.

„Nasze badanie pokazuje, że podobnie jak w przypadku wszystkich innych masowych wymierań w przeszłości Ziemi, to pierwsze nowe masowe wymieranie zwierząt było spowodowane poważną zmianą klimatu – kolejna z długiej listy ostrzegawczych opowieści, które ilustrują niebezpieczeństwa obecnego kryzysu klimatycznego dla życia zwierząt – powiedział pan Evans.

Istnieje pięć ważnych masowych wymierań, zwanych „Wielką Piątką”, które ukształtowały ewolucję zwierząt – wymieranie ordowicko-sylurskie (440 milionów lat temu), wymieranie późnego dewonu (370 milionów lat temu), wymieranie permsko-triasowe (250 milionów lat temu), wymieranie permsko-triasowe (250 milionów lat temu), triasowo-jurajskie (200 milionów lat temu) i ostatnie wymieranie kredowo-paleogeniczne (65 milionów lat temu).