Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Po raz pierwszy sonda Marsa Curiosity wykryła cząsteczki organiczne na powierzchni Czerwonej Planety, Nauka Aktualności Nowości

Po raz pierwszy sonda Marsa Curiosity wykryła cząsteczki organiczne na powierzchni Czerwonej Planety, Nauka Aktualności Nowości

Instruując łazik Mars Curiosity NASA, aby zmieszał próbkę marsjańskiego brudu z odczynnikami chemicznymi w kubku, zespół naukowców z powodzeniem przeanalizował próbkę marsjańskiego brudu przechwyconą przez łazik w marcu 2017 roku.

Według Inverse mieszanina ta następnie wytworzyła cząsteczki organiczne, których NASA wcześniej nie odkryła na Marsie.

Chociaż jest to interesujące odkrycie, nie dowodzi, że na Marsie istnieje życie oparte na węglu.

Jest to jednak krok we właściwym kierunku.

„Ten eksperyment zakończył się sukcesem” – powiedział Maëva Millan, doktor habilitowany w NASA Goddard Spaceflight Center i główny autor nowego badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie Nature Astronomy.

Przeczytaj także | Curiosity Rover NASA klika na rzadkie jasne chmury na Marsie

Cząsteczki organiczne są budulcem życia na Ziemi i można je znaleźć również w innych miejscach we wszechświecie.

Łazik Curiosity znalazł już związki organiczne zakopane w osadach marsjańskich, ale ostatnie odkrycia uzupełniają listę cząsteczek organicznych znalezionych na Marsie, potwierdzając argument o dawnej zdatności do zamieszkania.

Naukowcy nie mogą się doczekać rozpoczęcia misji ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2022 roku, która zgromadzi więcej próbek z Marsa.

Łazik Perseverance zbiera również próbki z powierzchni Marsa, które zostaną odesłane na Ziemię i przebadane w laboratorium.

Wszystkie z wielu misji marsjańskich przyczyniły się do tajemnic historii Marsa, w tym tego, czy Czerwona Planeta zawiera życie i czy to życie zrodziło życie na Ziemi.

(z wkładem agencji)

READ  Rośliny tropikalne czerpią mniejsze korzyści z wyższego atmosferycznego dwutlenku węgla, niż wcześniej sądzono