Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Po wybuchu alarmującego rozbłysku słonecznego NOAA wydaje ostrzeżenie przed burzą słoneczną dla Ziemi

Po wybuchu alarmującego rozbłysku słonecznego NOAA wydaje ostrzeżenie przed burzą słoneczną dla Ziemi

Wczoraj cała Ameryka Południowa i duża część Meksyku, USA i Kanady doświadczyły przerwy w odbiorze fal krótkich po tym, jak potężny rozbłysk słoneczny M8.6 wybuchł na niestabilnej plamie słonecznej AR3234. Rozbłysk, który był zaledwie o kilka punktów procentowych za eksplozją klasy X, pojawił się nieoczekiwanie i dotknął pilotów dronów i krótkofalowców w okolicy. Jednak niebezpieczeństwo jeszcze się nie skończyło. Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) wydała teraz ostrzeżenie o możliwej burzy słonecznej, która ma uderzyć w Ziemię za dwa dni, 4 marca.

był wypadek wspomniany Według informacji SpaceWeather.com na swojej stronie internetowej, „Wczoraj rozbłysk słoneczny klasy M8.6 wytworzył słaby rozbłysk CME. Analitycy NOAA ustalili, że 4 marca może to spowodować gwałtowne uderzenie w pole magnetyczne Ziemi. Małe burze słoneczne są możliwe. „Klasa G1 W tej dacie.” Chociaż oczekuje się, że sama burza słoneczna będzie niewielka, obecność szybko poruszających się wiatrów słonecznych może skomplikować sytuację.

Oczekuje się, że burza słoneczna uderzy w Ziemię w weekend

Zasadniczo istnieją dwa czynniki, które kontrolują, czy burza słoneczna uderzy w Ziemię i jak będzie intensywna. Pierwszym z nich jest ilość materiału słonecznego, znanego również jako koronalny wyrzut masy (CME), który jest uwalniany podczas erupcji rozbłysku słonecznego. Im więcej CME uderzy w Ziemię, tym bardziej intensywne burze słoneczne będą generować. W tym przypadku oczekuje się, że chmura CME wyśle ​​​​tylko uderzenia pioruna w Ziemię, co oznacza, że ​​nasza planeta nie odczuje burzy słonecznej.

Przeczytaj także: Szukasz smartfona? Aby sprawdzić wyszukiwarkę mobilną

Jednak drugorzędnym czynnikiem jest obecność jakiegokolwiek efektu wtórnego, który albo zwiększa prędkość cząstek słonecznych uderzających w Ziemię, albo tworzy otwór w magnetosferze, aby umożliwić ucieczkę większej liczbie cząstek do górnych warstw atmosfery. Wiatr słoneczny odgrywa ważną rolę w obu z nich. Dlatego obecność wiatru słonecznego oznacza, że ​​nawet jeśli burza słoneczna przewidywana na podstawie stężenia CME jest niewielka, rozbłysk słoneczny może kilkakrotnie zwiększyć swoją intensywność. Będziemy musieli poczekać i zobaczyć, jak niebezpieczna będzie ta burza słoneczna dla naszej planety.

READ  Najnowsza instancja Perseverance to po prostu pokruszony regolit. Kiedy naukowcy dostaną go w swoje ręce, dowiemy się wiele o tym, jak żyć na Marsie

Jak NOAA monitoruje Słońce?

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) monitoruje burze słoneczne i zachowanie Słońca za pomocą satelity DSCOVR, który zaczął działać w 2016 roku. Odzyskane dane są następnie przepuszczane przez Space Weather Prediction Center i przygotowywana jest ostateczna analiza. Dokonuje się różnych pomiarów temperatury, prędkości, gęstości, stopnia kierunku i częstotliwości cząstek słonecznych.