Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pokojowa Nagroda Nobla 2021

Pani Ressa udokumentowała również, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości, nękania przeciwników i manipulowania dyskursem publicznym.

Australijski dziennikarz Peter Greste opisał Ressę jako „jednego z najsilniejszych i najodważniejszych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkałem”.

„Od dawna jestem nieustannie kopany” Powiedzieć Dobry weekend.

Powstrzymując łzy po swoim zwycięstwie, Risa powiedziała: „To przyznanie się do trudności, ale także nadzieja na to, jak możemy wygrać bitwę prawdy, bitwę faktów. Trzymamy się.”

Muratow jest wieloletnim obrońcą wolności słowa w Rosji i założycielem niezależnej gazety Nowaja Garita. Sześciu dziennikarzy wytwórni zostało zabitych od czasu jej założenia w 1993 roku.

Maria Ressa bacznie obserwuje prezydenta Filipin Rodrigo Duterte.przypisane mu:headpress / Getty Images

„Pomimo zabójstw i gróźb redaktor naczelny Muratov odmówił porzucenia niezależnej polityki gazety” – powiedział Reiss Anderson podczas piątkowej ceremonii.

Konsekwentnie bronił prawa dziennikarzy do pisania, co chcą, o tym, czego chcą. Wolna, niezależna i oparta na faktach prasa chroni przed nadużywaniem władzy, kłamstwami i propagandą wojenną”.

Muratov powiedział, że „śmieje się” na spowiedzi: „Wcale się tego nie spodziewałem. Teraz to szaleństwo. Dostałem telefon z Norwegii, ale myślałem, że to niechciany telefon”.

„Oto, co powiem: nadal będziemy reprezentować rosyjską prasę, która jest obecnie tłumiona”.

Zeszłoroczna nagroda trafiła do Światowego Programu Żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych za pracę w walce z ostrym głodem.

Nagroda Nobla działa od 1901 roku.

W testamencie Alfreda Nobla stwierdzono, że nagroda powinna trafić do „tego, który zrobił wszystko, co w jego mocy, aby promować wspólnotę między narodami, zlikwidować lub zmniejszyć stałe armie oraz ustanowić i wzmocnić konferencje pokojowe”.

Trzech naukowców zdobyło we wtorek Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za pomoc w wyjaśnianiu i przewidywaniu złożonych sił natury, w tym poszerzanie naszej wiedzy na temat zmian klimatycznych.

READ  Organizacja Narodów Zjednoczonych podpisuje globalne porozumienie w sprawie wylesiania

90-letni Seokuro Manabe z Japonii i 89-letni Klaus Haselmann z Niemiec byli cytowani za pracę nad „Fizycznym modelowaniem klimatu Ziemi, mierzeniem zmienności i niezawodnym przewidywaniem globalnego ocieplenia”.

pobieranie

Drugą połowę nagrody otrzymał 73-letni Giorgio Baresi za „odkrycie interakcji chaosu i fluktuacji w układach fizycznych od skali atomowej do planetarnej”.

Panel powiedział, że Manabe i Haselman „położyli podwaliny pod naszą wiedzę na temat klimatu Ziemi i tego, jak ludzkość na niego wpływa”.

Podczas gdy Norweski Komitet Noblowski jest kierowany przez kobietę i ma większość kobiet, organizacja została skrytykowana za brak różnorodności na tegorocznej liście zwycięzców.

Cała ósemka laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, chemii, fizyki i literatury w 2021 r. to mężczyźni.