Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polscy demonstranci zawieszają wielomiesięczną blokadę granicy z Ukrainą

Polscy demonstranci zawieszają wielomiesięczną blokadę granicy z Ukrainą

KIJÓW (Reuters) – W poniedziałek polscy rolnicy odwołali protest na ostatnim przejściu granicznym z Ukrainą, znosząc wielomiesięczną blokadę, która nadwyrężyła stosunki dwustronne i wpłynęła na ukraiński handel.

Polscy kierowcy ciężarówek, do których później dołączyli rolnicy, od późnej jesieni ubiegłego roku zamykają przejścia graniczne z Ukrainą w obawie przed nieuczciwą konkurencją i tanim zbożem.

Wskazali na bierność rządu w zakresie utraty interesów na rzecz zagranicznych konkurentów od czasu wojny Rosji z Ukrainą, w związku z czym kierowcy ciężarówek z Ukrainy zwolnieni są z konieczności uzyskiwania zezwoleń na przekroczenie polskiej granicy.

Rzecznik ukraińskiej straży granicznej poinformował, że w poniedziałek rano polscy rolnicy zakończyli blokadę przejścia Rawa-Ruska.

„Na szczęście wszystkie kierunki na granicy z Polską zostały otwarte” – powiedział funkcjonariusz graniczny Andrij Demczenko, dodając, że w obu kierunkach przejeżdżają ciężarówki.

Rzecznik polskiej Straży Granicznej Andrzej Józwiak powiedział agencji Reuters, że wszystkie przejścia funkcjonowały „bez przeszkód”.

W niedzielę wieczorem Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że rolnicy po rozmowach z ministrem rolnictwa Czesławem Sikirskim ogłosili zawieszenie prac.

Minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski pochwalił „konstruktywną pracę” Polski, stwierdzając, że negocjacje z Warszawą i związkami przemysłowymi nie były łatwe, ale „najważniejsze, że mamy wynik”.

Warszawski protest postępuje

Nie było jasne, czy zawieszenie będzie kontynuowane.

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zvarich powiedział, że według niego blokada „należy już do przeszłości”.

Polska Agencja Informacyjna zacytowała jednak Romana Kondro, lidera Podkarpackiej Uszokana Vis, lokalnej organizacji rolników w regionie graniczącym z Ukrainą, który powiedział, że w razie potrzeby protesty mogą zostać wznowione.

Adrian Worzyniak, rzecznik związku zawodowego rolników „Solidarność”, powiedział agencji Reuters, że rolnicy kontynuują rozmowy z rządem i nadal planują zorganizowanie protestu w Warszawie 10 maja.

Ukraińska Służba Graniczna podała, że ​​ciężarówki przyjeżdżające z Ukrainy przewożące produkty zbożowe – co najbardziej złościło polskich protestujących – nadal będą podlegały pewnym ograniczeniom.

READ  Eksperci twierdzą, że hiszpański plan naprawy ekologicznej należy do najlepszych w UE - EURACTIV.com

„Jednocześnie do Polski nie będą wpuszczane ciężarówki przewożące zboża. Tego typu ładunki mogą przemieszczać się po Polsce wyłącznie w trybie tranzytowym” – podał serwis.

Próbując spełnić żądania protestujących, Polska na początku tego miesiąca zdecydowała się wypłacić rolnikom 2,1 miliarda złotych (520,45 miliona dolarów) wsparcia w ramach rekompensaty za spadające ceny zbóż.

Protesty wywołały ostrą krytykę ze strony ukraińskich decydentów w związku z eskalacją napięcia na granicy zimą.

Warszawa i Kijów prowadzą rozmowy na różnych poziomach, aby znaleźć rozwiązanie, a Ukraina wzywa Unię Europejską do interwencji. Kijów stwierdził, że eksport produktów rolnych przez Europę Wschodnią nie zaszkodzi rynkom UE.

W marcu Ukraina i Polska z radością powitały postęp w rozmowach na temat importu produktów rolnych, jednak osiągnięcie porozumienia pozostawało nieuchwytne, ponieważ oba kraje próbowały wypełnić lukę między swoimi stanowiskami w sprawie interesów gospodarczych i bezpieczeństwa.

(1 dolar = 4,0350 zł)

(Reportaż: Anastasia Malenko, Yulia Dessa, Anna Włodarczak-Simchuk; redakcja: Tom Balmforth, Bernadette Baum i Sharon Singleton)

Napisane przez Julię Dessa i Anastazję Malenko