Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polscy rolnicy zakończyli blokadę po porozumieniu z rządem w sprawie granicy z Ukrainą

Polscy rolnicy zakończyli blokadę po porozumieniu z rządem w sprawie granicy z Ukrainą

Polscy rolnicy, którzy zablokowali przejście graniczne z Ukrainą, zakończyli protest po osiągnięciu porozumienia z rządem – podała państwowa agencja informacyjna.

Frustracja rolników to jedno z wyzwań stojących przed nowym polskim rządem premiera Donalda Tuska, który stara się wspierać Ukrainę, jednocześnie wychodząc naprzeciw żądaniom polskich rolników i kierowców ciężarówek, których źródła utrzymania zostały zniszczone przez wojnę.

Od listopada zarówno rolnicy, jak i kierowcy ciężarówek blokują przejścia graniczne, zagrażając napływowi części pomocy na Ukrainę.

Kierowcy ciężarówek kontynuują walkę, tworząc kilkukilometrowe kolejki na surrealistycznych przejściach granicznych. W tym tygodniu ciężarówki musiały czekać na przeprawę ponad dwa dni.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał w sobotę porozumienie z grupą rolników Terezą Kubas-Hul, sołtyską wsi Oszustwo i województwa podkarpackiego, która graniczy z Ukrainą. Na mocy tego porozumienia rolnicy zgodzili się na zawieszenie protestu na przejściu granicznym Mediga.

W porozumieniu zapisano, że minister rolnictwa zaakceptował żądania rolników dotyczące 1 miliarda złotych (250 milionów dolarów) dotacji do produkcji kukurydzy, niższych podatków rolnych i preferencyjnych pożyczek gotówkowych – podała PAP.

PAP podała, że ​​postulaty te zostaną zrealizowane po zakończeniu procesu legislacyjnego i uzyskaniu niezbędnych zgód Unii Europejskiej.

READ  Szokujące ceny malin na Ukrainie – co to oznacza dla Serbii i Polski? • Drożdże