Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska bliska kupna PKP Energica od CVC Capital Partners – lidera rządzącej partii

WARSZAWA, 12 października (Reuters) – Polska sfinalizuje przejęcie PKP Energetica, jednej z największych grup energetycznych w kraju i dostawcy energii elektrycznej dla kolei państwowych, od grupy wykupowej CVC Capital Partners ( CVC.UL ), polskiego partia rządząca. Przewodniczący powiedział w środę.

Od przejęcia władzy w 2015 r. nacjonalistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) podjął działania mające na celu zwiększenie kontroli nad częściami gospodarki, w tym energetyką, bankowością i mediami.

„Wśród naszych zadań… jest ratowanie tych strategicznych obszarów naszej gospodarki z rąk zagranicznego kapitału” – powiedział Jarosław Kaczyński podczas spotkania z wyborcami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„Obecnie może zapaść decyzja, że ​​sieci elektryczne tych kolei… (spółka) zostaną wycofane z jednego z amerykańskich funduszy w bardzo krótkim czasie” – dodał.

Dodał, że Polska mogłaby również przejąć sklep sieci Żabka z tego samego funduszu. CVC zgodził się na zakup jednej z największych sieci handlowych w Polsce od innej firmy private equity, Mid Europe Partners, w lutym 2017 r.

W środę, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, cytowany przez lokalne media, powiedział, że największy w Polsce zakład energetyczny PGE (PGE.WA) Finalizowała transakcję nabycia firmy krytycznej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

CVC Capital Partners, PGE i ministerstwo aktywów państwowych nie były od razu dostępne do komentowania.

CVC odkupił PKP Energetica od państwowej spółki kolejowej w 2015 roku za 1,97 mld zł (393,90 mln USD), w tym zadłużenie.

Partia Prawo i Sprawiedliwość, która wygrała wybory parlamentarne w tym samym roku, próbowała unieważnić transakcję w sądzie, twierdząc, że sprzedaż aktywów takich jak PKP Energetica była sprzeczna z interesami bezpieczeństwa narodowego Polski. (1 USD = 5,0013 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Anny Koper; Montaż przez Nicka Ziemińskiego

READ  Lizbona udaremnia próbę powrotu Polski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.