Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska chce kupić dom wakacyjny Marie Curie we Francji Noble Marie Curie Chemistry French Mats Moravsky

Jak mówi premier RP, para naukowców, laureatka Nagrody Nobla, Marie Skłodowska-Curie i Pierre Curie, po spędzeniu wakacji i weekendów od 1904-1906, poleciła rządowi kupić dom we Francji.

Dom, położony na południowo-zachodnich przedmieściach Paryża, był „częścią historii Polski” – powiedział w tym tygodniu na Twitterze premier Matteo Morawecki.

Kamienny budynek o powierzchni 120 metrów kwadratowych (1300 stóp kwadratowych) w Saint-Remy-Les-Chevrolet kosztuje 790 000 euro (50 000 950 000). Jest w ruinie, ale według lokalnej firmy zajmującej się nieruchomościami Stephen Plaza jego tapeta, kominek i płytki podłogowe są z czasów sprzed Curie.

Mówi się, że urodzona w Polsce Marie Curie mogła sama namalować niektóre projekty sufitów, ale nie ma na to dowodów.

„Nieruchomość została zbudowana w 1890 roku i była miejscem wypoczynku dla Piotra i Marii Curie w latach 1904–1906” – powiedział Daniel Caso-Mingot, szef firmy zajmującej się nieruchomościami, do której przyjechali ze swoimi córkami Ireną i Ewą.

„Przyjeżdżali tu w weekendy, święta wielkanocne, wakacje” – powiedział Caso-Mingot Associated Press, kiedy odwiedził nieruchomość w środę. „Nie przeprowadzono żadnych testów tej nieruchomości”.

Pewnego kwietniowego dnia 1906 roku Pierre wrócił do Paryża na spotkanie naukowe i został pobity na śmierć przez rydwan.

„Po tym wypadku Marie Curie wracała od czasu do czasu ze swoimi córkami, a potem przestała przychodzić” i dom o powierzchni 900 stóp kwadratowych. Sprzedano metry (9700 stóp kwadratowych) ogrodu, XIX-wieczny płaszcz ręczny i pompę wodną, ​​powiedział Caso-Mingot.

Koszty renowacji szacuje się na około 200 000 euro (240 000 dolarów).

Niektórzy krytycy w Polsce komentowali w mediach społecznościowych, że Marie Curie marnuje pieniądze podatników na dom, w którym nie spędziła wiele czasu.

Ale prawicowy rząd postawił sobie za priorytet ochronę i utrzymanie ważnych miejsc i obiektów w historii Polski.

READ  Polska: wskaźnik CBI zbliża się do 14%

Urodzona w Warszawie w 1867 r. Jako Maria Skłodowska, uczona wyemigrowała do Paryża w 1891 r., Jako jedna z pierwszych kobiet studiujących nauki ścisłe na Sorbonie. Karierę naukową kontynuowała ze swoim francuskim mężem. Po śmierci Pierre’a, który opuścił katedrę fizyki na Sorbonie, zaproponowano jej pracę i została pierwszą profesorką na prestiżowym uniwersytecie.

W 1903 roku Marie i Pierre Curie oraz francuski naukowiec Henry Becquerel otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badanie radioaktywności.

Marie Curie otrzymała w 1911 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie radu i polonu. Ten ostatni nosi imię Polski.

Zmarł na chorobę popromienną w 1943 roku w Bosi we Francji. Marie i Pierre Curie są pochowani w paryskim Panteonie.

____

Relacja Schizlovska z Warszawy.