Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska fabryka ESS firmy Northvolt zdobyła 17,8 mld euro dotacji unijnych

Polska fabryka ESS firmy Northvolt zdobyła 17,8 mld euro dotacji unijnych

Zakład montażu systemów magazynowania energii (ESS) należący do gigafabryki litowo-jonowej Northvolt w Polsce zdobył 1,8 miliarda euro (1,8 miliarda dolarów) dofinansowania z UE, a także zakład recyklingu akumulatorów w północnej Francji.

W zakładzie montażowym ESS NorthSTOR PLUS w Gdańsku będą montować rozwiązania ESS przy użyciu akumulatorów firmy, które, jak twierdzi, są najbardziej ekologiczne na świecie. Będzie miał początkową produkcję 5 GWh rocznie, a firma już zainwestowała w obiekt 200 milionów dolarów z własnych pieniędzy.

Pieniądze UE pochodzą z trzeciej rundy finansowania innowacji, a dotacje trafią do energochłonnych gałęzi przemysłu, takich jak cement, chemikalia i rafinerie, wodór, energia odnawialna, infrastruktura do wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla oraz produkcja magazynów energii i kluczowych komponentów odnawialnych.

Fundusz innowacji ma wydać 38 miliardów euro do 2030 r. i ma na celu inwestowanie w nową generację technologii niskoemisyjnych i zapewnianie unijnym firmom przewagi jako pierwszy na rynku. Dokładna kwota, która została przeznaczona na każdy projekt w tej rundzie, nie została ujawniona, ale w prostym rozbiciu dałoby się je wycenić na 105 mln euro każdy.

Udane projekty zostały ocenione przez niezależnych ekspertów na podstawie ich zdolności do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z tradycyjnymi technologiami, a jednocześnie są wystarczająco dojrzałe do wdrożenia, a inne kryteria wyboru obejmowały skalowalność i opłacalność.

Z opisu planów Northvolt w dokumentach unijnych wynika, że ​​polska elektrownia obniży koszt za kWh dla klienta końcowego o 16,9-18,8%. Będzie wykorzystywał wysokoniklowe ogniwa niklowo-manganowo-kobaltowe (NMC), które, jak twierdzi, są bardziej energochłonne niż obecne na rynku.

Ponad 90% komponentów i sprzętu używanego do produkcji będzie pochodzić z europejskiego łańcucha dostaw.

Kolejną firmą zajmującą się magazynowaniem energii wśród 17 zwycięzców jest projekt zakładu recyklingu akumulatorów litowo-jonowych Relieve, uruchomiony przez przedsiębiorstwo górniczo-hutnicze ERAMET w Dunkierce w północnej Francji. Wytwarza i uszlachetnia czerń jako materiał do ponownego wstrzyknięcia do łańcucha dostaw baterii.

READ  Polskie administracje PKN Orlen i Lotosu zatwierdzają plan połączenia

Nordvold . z siedzibą w Szwecji Niedawno pozyskał kredyt wymienialny w wysokości 1,1 mld USD Wśród kilkunastu inwestorów, którzy sfinansowali jego ekspansję, powiedział Oszczędność energii.Aktualności „Czujny rynek kapitałowy”. Dwa miesiące temu, Jej zakład recyklingu rozpoczął działalność w Norwegii.

W powiązanych wiadomościach zakład produkcyjny ESS w Turcji otrzymał niedawno zgodę organów regulacyjnych na pierwszą fazę inwestycji w projekt. Zakład produkcyjny Pomega firmy Kontrolmatikzgłoszone wcześniej Oszczędność energii.AktualnościPrzyjęta jako inwestycja priorytetowa przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii.

Otrzymał certyfikat Regional Investment Incentive Certificate, co oznacza, że ​​może rozpocząć od pierwszej fazy inwestycji w wysokości 917 milionów lir (52 miliony USD) w stronę.