Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Producent rakiet MBDA podpisał z Polską umowę o wartości 1,9 mld funtów

LONDYN, 28 kwietnia (Reuters) – Brytyjski oddział europejskiego producenta pocisków rakietowych MBTA uzgodnił w piątek z Polską umowę o wartości 1,9 mld funtów (2,37 mld dolarów) na zakup zaprojektowanego przez Brytyjczyków systemu obrony powietrznej – poinformował brytyjski rząd.

„Jestem zachwycony, że głębokie i historyczne więzi obronne Wielkiej Brytanii i Polski zostały wzmocnione poprzez podpisanie największego w historii brytyjskiego kontraktu eksportowego z Polską” – powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace w oświadczeniu.

Umowa przewiduje dostawę przez Wielką Brytanię 22 polskich baterii obrony powietrznej z brytyjskimi modułowymi pociskami przeciwlotniczymi (CAMM) i wyrzutniami. Rząd powiedział, że umowa zapewni ponad 500 miejsc pracy w MBDA UK.

Grupa rakietowa jest własnością francuskiego Airbusa (AIR.PA) i brytyjskiego BAE Systems (BAES.L), oba posiadające 37,5% udziałów, oraz włoskiej grupy obronnej i lotniczej Leonardo (LDOF.MI) z 25%.

Zaprojektowane przez Brytyjczyków CAMM opracowane przez MBDA UK zostały już wysłane do Polski wraz z armią brytyjską w celu ochrony jej przestrzeni powietrznej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, poinformował rząd.

Rząd powiedział, że system jest w stanie razić cele powietrzne i rakietowe w odległości do 25 kilometrów, a także obiekt wielkości piłki tenisowej poruszający się z prędkością większą niż dźwięk.

W zeszłym roku Londyn, Warszawa i Kijów zgodziły się rozwijać współpracę trójstronną poprzez wzmacnianie swoich zdolności obronnych i wschodniego regionu NATO.

(1 USD = 0,8027 funta)

Reportaż Farooqa Sulaimana, montaż: Kylie MacLellan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Quantum Brilliance wchodzi na rynek Europy Środkowo-Wschodniej poprzez partnerstwo w Polsce