Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska i kraje bałtyckie skłoniły Merkel-Macron do rozmów z Putinem

Francja i Niemcy wzywają do szczytu UE Prezydent Rosji Władimir Putin Spotkała się z silnym sprzeciwem Polski i krajów bałtyckich.

Przywódcy UE będą dyskutować o zmianie swojej polityki zagranicznej wobec Moskwy na posiedzeniu Rady Europy w czwartek, tydzień po spotkaniu prezydenta USA Joe Bidena z Putinem w Genewie.

Państwa członkowskie, zwłaszcza przygraniczne narody Rosji, były oburzone po tym, jak Paryż i Berlin oślepły w środę na propozycję z ostatniej chwili.

Angela Merkel i Emmanuel Macron chcą wznowić rozmowy UE-Rosja, które utknęły w martwym punkcie po tym, jak Rosja nielegalnie zaanektowała Krym z Ukrainy w 2014 roku.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Guleba, niebędący członkiem UE, nazwał ruch niemiecko-francuski „niebezpiecznym odejściem” od polityki gospodarczej UE przeciwko Moskwie.

„Potrzebujemy dialogu, aby bronić naszych interesów” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron w stolicy Belgii.

„Jako Unia Europejska musimy szukać bezpośredniego kontaktu z Rosją i rosyjskim prezydentem” – powiedziała w Bundestagu Angela Merkel przed wyjazdem do Brukseli.

„Nie wystarczy, aby prezydent USA rozmawiał z prezydentem Rosji, cieszę się z tego, ale UE powinna również tworzyć fora dialogu” – dodał w komentarzu popartym później przez Sebastiana Kurza z Austrii.

Niemcy mają też interesy gospodarcze w Rosji i budowanym wspólnym gazociągu North Stream II z Rosji do Niemiec.

Rzecznik Kremla powiedział, że Putin był „zwolennikiem” organizacji szczytu UE-Rosja od stycznia 2014 roku.

Ale prezydent Litwy Giஸ்nas N auss செda powiedział dziennikarzom w Brukseli, że to „jak próba zaangażowania niedźwiedzia, aby zabezpieczyć garnek miodu”.

„Kreml rozumie politykę władzy i nie rozumie wolnych ustępstw Kremla jako oznaki siły” – powiedział podczas szczytu premier Łotwy Krisjanis Karins.

Polski premier Matos Moraveki oskarżył Rosję o przeprowadzanie cyberataków na jej kraj. NATO ostrzegło niedawno, że Rosja próbuje podzielić zachodnie demokracje za pomocą dezinformacji.

READ  „Nie możemy się rozpraszać”: Southgate ostrzega Anglię przed samozadowoleniem w Polsce | Anglia

„Rozpoczęcie jakiegokolwiek bezpośredniego dialogu na najwyższym szczeblu politycznym jest możliwe tylko w sytuacji rzeczywistej ekspansji i rzeczywistego odejścia od polityki agresji” – powiedział Moraviski.

„Nasze informacje są takie, że obowiązują sankcje i UE musi być bardziej cierpliwa” – powiedział Gaza Gallus z Estonii, który zapytał, co zmieniło się w zachowaniu Rosji wobec gałązki oliwnej.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział, że nie jest przeciwny spotkaniu Rady z przywódcami Komisji Europejskiej i Putinem.

Powiedział, że nie spotka się z rosyjskim przywódcą, ponieważ Moskwa nie współpracowała w śledztwie w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH17 przewożącego setki holenderskich pasażerów.

Przywódcy UE mają zwrócić się do Komisji Europejskiej o przygotowanie opcji sankcji wobec Rosji.

Obóz Nałożył już sankcje Przeciw rosyjskiemu sektorowi energetycznemu, finansowemu i zbrojeniowemu po aneksji Krymu.

Unia Europejska zaatakowała pojedynczych rosyjskich urzędników zamrożeniem mienia i zakazem podróżowania Trucizna i uwięzienie przywódcy opozycji Aleksieja Nawalnego.