Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska i Litwa proszą Unię Europejską o pomoc w zwiększeniu imigracji na granicy białoruskiej

Polska i Litwa proszą Unię Europejską o pomoc w zwiększeniu imigracji na granicy białoruskiej

WARSZAWA (Reuters) – Polska i Litwa wezwały w piątek instytucje europejskie do pomocy w radzeniu sobie z gwałtownym wzrostem nielegalnej imigracji z Białorusi przez ich granice, ponieważ napięcia między krajami UE a Mińskiem wciąż narastają.

Polska w czwartek oskarżyła Białoruś o wysyłanie coraz większej liczby migrantów przez granicę w odwecie za decyzję Warszawy o udzieleniu w tym tygodniu azylu Kristinie Tsimanoskiej, białoruskiej lekkoatletce, która odmówiła powrotu do domu z igrzysk olimpijskich w Tokio.

„Potępiamy wykorzystywanie przez reżim Łukaszenki nielegalnej migracji jako broni w celu wywierania nacisku politycznego na Unię Europejską i jej państwa członkowskie” – powiedzieli we wspólnym oświadczeniu premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Litwy Ingrida Semunter.

Rzecznik polskiej straży granicznej powiedział, że tylko w ciągu ostatnich dwóch dni na granicy białorusko-polskiej zatrzymano 133 nielegalnych imigrantów, w porównaniu do 122 w całym ubiegłym roku.

W ostatnich tygodniach Litwa zgłosiła również wzrost nielegalnych przejść granicznych z Białorusi i poinformowała, że ​​Mińsk przenosi migrantów z zagranicy do Unii Europejskiej.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko w czwartek oskarżył Litwę i Polskę o podsycanie problemu migrantów na granicy.

W oświadczeniu Polska i Litwa zaapelowały do ​​Komisji Europejskiej, Frontexu, EASO, innych państw członkowskich UE i partnerów spoza UE o wsparcie polityczne i praktyczne oraz zaapelowały o wzmocnienie unijnej polityki imigracyjnej i azylowej.

„Głęboko wierzymy, że ochrona zewnętrznych granic Schengen to nie tylko obowiązek poszczególnych państw członkowskich, ale także wspólna odpowiedzialność Unii Europejskiej” – czytamy w oświadczeniu.

Ministrowie spraw wewnętrznych UE oraz przedstawiciele europejskiej agencji Frontex i Europolu mają omówić tę kwestię 18 sierpnia, wynika z pisma wysłanego przez Słowenię do dyplomatów UE, do którego dotarł Reuters.

(Sprawozdawczość Aliji Ptak i Anny Lodarczak Simczuk; Montaż: Angus McSwan i Raisa Kasulowski)

READ  Quinton de Kock wraca do wyjściowego składu, klękając przed starciem RPA ze Sri Lanką