Polska poinformowała w sobotę, że przejęła budynek szkoły średniej w pobliżu ambasady Moskwy w Warszawie, który był przeznaczony dla dzieci dyplomatów, w posunięciu, które rosyjski wysłannik określił jako „nielegalne”.
Spór o kilkupiętrowy budynek z lat 70. trwa już od roku.
„Ten budynek należy do Urzędu Miasta Warszawy” – powiedział AFP rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina, dodając, że przeniesienie nastąpiło na polecenie naczelnika.
Nie udało się uzyskać komentarza rzecznika miejskiego.
Polska twierdzi, że istnieje duża dysproporcja w liczbie budynków dyplomatycznych, które każdy z nich posiadał w drugim kraju.
„Uważamy to za kolejny wrogi akt władz polskich i rażące naruszenie Konwencji Wiedeńskiej z 1961 roku” – poinformowało rosyjskie MSZ.
Resort obiecał „ostrą reakcję i konsekwencje dla polskich władz i polskich interesów w Rosji”.
Wysłannik Moskwy Siergiej Andriejew również potępił polską interwencję jako „nielegalną” w placówce dyplomatycznej, mówiąc, że nauczyciele i personel mieszkali na terenie budynku.
Dodał, że szkoła będzie nadal działać w innej części budynku ambasady Rosji.
„Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i interesów naszych pracowników i ich rodzin”.
– „Brak statusu dyplomatycznego” –
W sobotnie popołudnie wiceprezydent Warszawy Tomasz Pratek poinformował, że władze miasta „przejęły” budynek.
„Strona rosyjska początkowo odmówiła otwarcia bramy i drzwi. Musieliśmy wezwać ślusarza, który dzięki swoim narzędziom pozwolił nam wejść na teren” – powiedział Pratek francuskiej agencji prasowej AFP.
I dodał: „Ponieważ nie zamierzamy się wycofywać, strona rosyjska, reprezentowana przez zastępcę ambasadora, zwróciła nam klucze”.
W ciągu dnia widziano ludzi wychodzących z budynku, niektórzy niosąc kartony, torby i wkładki do koszy pełne rzeczy, gdy byli wyprowadzani z budynku.
Przez kilka godzin ciężarówki z tablicami dyplomatycznymi ewakuowały z budynku różne obiekty.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił wieczorem na swoim koncie na Twitterze, że budynek szkoły „nie ma statusu dyplomatycznego i nie jest chroniony żadnym immunitetem”.
Dodał, że w 2016 roku Federacja Rosyjska została zobowiązana do zapłaty ponad 31 milionów złotych (7,4 miliona dolarów) plus odsetki za nielegalną okupację terenu.
Liceum Rosyjskie mieściło się w budynku należącym przed II wojną światową do polskiego bohatera Jana Kybory.
W 1945 roku budynek został znacjonalizowany przez państwo, aw 1953 roku został przekazany władzom sowieckim przez rządzących komunistów.
Zdaniem polskich władz operacja ta została przeprowadzona „bez podstawy prawnej”.
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie w marcu 2022 roku, wkrótce po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę, w którym stwierdziło, że polskie sądy orzekły, że Rosja powinna zwrócić budynki pod polską kontrolę.
Sobotni komunikat polskiego MSZ nastąpił rok po tym, jak Rada Miasta Warszawy zajęła dawną rosyjską placówkę dyplomatyczną, nazywaną przez warszawiaków „gniazdem szpiegów” i przekazała ją Ukrainie.
sw / jj / kjm / pvh / kjm
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Polska vs. Holandia: prognozy UEFA Euro 2024, godzina rozpoczęcia meczu, telewizja, transmisja na żywo, wiadomości o obu drużynach, bezpośrednie konfrontacje, dzisiejsze kursy
Wiadomości NRL: Wiadomość o Kalyn Ponga zdumiewa fanów, gdy Broncos otrzymują nowy cios po ujawnieniu szczegółów Reece’a Walsha
Francja vs. Polska: zapowiedź, prognozy i skład