Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska mogłaby głosować w referendum prywatyzacyjnym, którego wybory miałyby się odbyć w październiku

Polska mogłaby głosować w referendum prywatyzacyjnym, którego wybory miałyby się odbyć w październiku

Jarosław Kaczyński, wicepremier i szef rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, przemawia na konferencji prasowej na tydzień przed defiladą z okazji Święta Wojska Narodowego w bazie wojskowej Wesola w Warszawie, 8 sierpnia 2023 r. . REUTERS/Kacper Pember/Zdjęcie z pliku

WARSZAWA, 11 sierpnia (Reuters) – Partia rządząca przeprowadzi referendum w sprawie poparcia prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych – poinformował w piątek szef partii rządzącej. Wybory.

Rządzący nacjonaliści Prawo i Sprawiedliwość (PiS) początkowo zapowiedzieli, że przeprowadzą referendum w sprawie unijnej umowy migracyjnej, co niektórzy analitycy postrzegali jako próbę zmobilizowania swoich głównych wyborców przed wyborami 15 października. Od upadku komunizmu w 1989 r.

„Dla nas głos zwykłych Polaków jest zawsze decydujący” – powiedział lider PiS Jarosław Kaczyński w filmie opublikowanym na platformie społecznościowej X, znanej wcześniej jako Twitter. „Głos polityków zagranicznych, w tym niemieckich, nie jest ważny”.

Pierwsze pytanie ankiety: „Czy popierasz sprzedaż przedsiębiorstw państwowych?” Powiedział.

PiS twierdzi, że główna opozycyjna Liberalna Platforma Obywatelska (PO), kierowana przez byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, jest podporządkowana interesom zagranicznym, zwłaszcza niemieckim.

„Niemcy chcą osadzić Tuska w Polsce, aby sprzedawać aktywa publiczne, a jego przeszłość bezpośrednio to pokazuje” – powiedział Kaczyński.

PO odrzuca taką krytykę i zarzuca rządowi, że daje ludziom dobrze płatne stanowiska w spółkach publicznych.

„Jeśli PiS chce zapytać w referendum o przedsiębiorstwa państwowe, Kaczyński powinien zapytać Polaków, czy popierają nepotyzm, kumoterstwo i kradzież, które mają miejsce teraz” – powiedział w rozmowie z Polskim Radiem 1 poseł PO Marcin Kierwiński.

Inny państwowy nadawca, Polskie Radio 24, poinformował, że w sumie będą cztery pytania referendalne.

Sejm zajmie się ustawą w sprawie referendum w dniach 16-17 sierpnia.

Raport Alana Charlisha i Pawła Florkiewicza; Montaż autorstwa Toby’ego Chopry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.