Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska mówi, że Katar jest „bardzo ważnym i bliskim partnerem”

Polska mówi, że Katar jest „bardzo ważnym i bliskim partnerem”

Polska powiedziała w poniedziałek, że Katar stał się jej „bardzo ważnym i bliskim partnerem”, ponieważ znajduje ogromne możliwości współpracy w nowych sektorach, takich jak lotnictwo, ICT (informacja, komunikacja i technologie), badania i rozwój oraz innowacje.
Polskie firmy są otwarte na badanie możliwości wspólnych przedsięwzięć ze swoimi katarskimi odpowiednikami, biorąc pod uwagę, że Doha stała się regionalnym centrum technologii i innowacji.
„Katar stał się bardzo ważnym i bliskim partnerem Polski w zakresie współpracy gospodarczej” – powiedział wczoraj ambasador RP Janusz Janke na Katarsko-Polskim Forum Nowych Technologii, współorganizowanym przez Ambasadę RP, i oba kraje mogą skorzystać wzajemnie. oraz Katarsko-Polska Rada Biznesu.
Powiedział, że rosnące zainteresowanie polskich firm Katarem można mierzyć reakcją uczestników Forum, jego trzeciej edycji. W forum wzięło udział do 20 firm z różnych sektorów z różnych sektorów, które ma być pomostem między sektorami korporacyjnymi obu krajów.
Poseł RP powiedział, że celem jest znalezienie nowych dróg i środków do wzmocnienia relacji gospodarczych między obydwoma krajami.
Według doniesień polski eksport do Kataru wyniósł w 2020 roku ok. 200 mln USD; Tymczasem eksport Kataru do Polski wyniósł w tym samym okresie ponad 500 milionów dolarów.
Polska jest liderem w badaniach i rozwoju nowych technologii. Jej gospodarka należy do najbardziej zdywersyfikowanych w Unii Europejskiej. Podczas wydarzenia zaprezentowano kilka najnowocześniejszych technologii, podczas których polskie firmy technologiczne uczestniczyły w dziedzinie zdrowia cyfrowego, usług w chmurze, cyberbezpieczeństwa i technologii finansowych.
„Nasze gospodarki są zintegrowane, co otwiera przed Polską możliwości w nowych sektorach, takich jak technologie informacyjno-komunikacyjne, badania i rozwój, innowacje i lotnictwo” – powiedział.
„Dziś nowe technologie są podstawą sukcesu różnych sektorów” – powiedział, dodając, że zarówno w Polsce, jak i Katarze sektor ICT rozwija się bardzo dynamicznie. Dodał, że sektor ICT stanowi 8% PKB Polski i zatrudnia ponad 250 tys. osób.
„Ponieważ Polska jest uważana za bramę do europejskiego jednolitego rynku, Katar może zapewnić polskim firmom dostęp do Azji i Afryki” – powiedział, dodając: „Dążymy do nawiązania nowych relacji”.
Daniel Dybala, przewodniczący Katar-Polskiej Rady Biznesu, powiedział Gulf Times, że Katar jest ekscytującym krajem, z którym warto się zajmować.
Jako centrum regionu, sam Katar kładzie duży nacisk na technologię i innowacje. To samo, powiedział, dotyczy Polski, która wyrosła na regionalnego lidera w Europie Środkowej.
„Wiemy, że istnieje wiele możliwości współpracy między firmami polskimi i katarskimi” – powiedział.
W odpowiedzi na pytanie, czy polskie firmy dążą do tworzenia wspólnych przedsięwzięć ze swoimi katarskimi odpowiednikami? Dybala powiedział, że jest wiele możliwości.
O Katarsko-Polskiej Radzie Biznesu, której celem jest wspieranie polskich/europejskich inwestycji w Katarze oraz katarskich inwestycji w Polsce, powiedział: „Jesteśmy otwartą platformą zarejestrowaną w Qatar Financial Center w celu połączenia Polski z Katarem”. Rozwijanie współpracy handlowej, naukowej i instytucjonalnej między dwoma krajami.

READ  Kampania crowdfundingowa w Nowej Zelandii, której celem jest zebranie 2,5 miliona dolarów na ratowanie Air New Zealand 747