Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska nakłada ograniczenia w przemieszczaniu się rosyjskich dyplomatów

Polska nakłada ograniczenia w przemieszczaniu się rosyjskich dyplomatów

Rząd przygotowuje się do uderzenia wojskowego, podkreślając jednocześnie nadrzędną rolę odstraszania.

Rząd premiera Donalda Tuska zaplanował szereg środków bezpieczeństwa, w tym w cyberprzestrzeni, a także zainwestował ponad 2,5 miliarda dolarów we wzmocnienie nadzoru, odstraszania i bezpieczeństwa wzdłuż wschodniej granicy, znanej jako SHIELD-East. Ma zostać ukończony w 2028 roku. Urzędnicy informują, że prace się rozpoczęły.

Ładowanie

„Celem tarczy jest ochrona terytorium Polski i uniemożliwienie przemieszczania się wojsk naszego wroga, a jednocześnie ułatwienie takiego przemieszczania się własnym wojskom i ochrona ludności cywilnej” – powiedział na konferencji prasowej minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Społeczności lokalne rozumieją potrzebę takich działań.

Tarcza miałaby obejmować „wszelkiego rodzaju fortyfikacje, bariery, monitorować przestrzeń powietrzną na każdym poziomie i wzmacniać istniejące systemy” i byłaby zintegrowana z systemem obronnym całego kraju – powiedziała Kociniak-Kamis.

Podkreślił, że jest to największy plan wzmocnienia wschodniej flanki NATO od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.

Należą do nich zaawansowane wieże obserwacyjne i obronne przeciw dronom, bariery i okopy przeciwpancerne, bunkry i schrony, a także sieć, w której mogą znajdować się potencjalne miny lądowe, powiedział szef sztabu generał Vyszla Kukula. Podkreślił, że ich podstawowym zadaniem jest odstraszenie potencjalnego agresora.

Urzędnicy powiedzieli, że system będzie częścią regionalnej infrastruktury obronnej budowanej obok państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii, na wschodniej flance NATO.

Fundusze będą pochodzić od rządu, ponieważ Polska wydaje 4 proc. swojego PKB na obronność, ale także pomocy z UE, twierdzą, ponieważ organizacja wzmacnia także wschodnią granicę bloku 27 państw.

Niektórzy obserwatorzy zauważyli, że ta szeroko nagłośniona prezentacja miała miejsce na dwa tygodnie przed 52-osobowym Parlamentem Europejskim liczącym 38 milionów obywateli i można ją po części postrzegać jako element kampanii nowego rządu. Grudzień. Opozycja opowiada się także za wzmocnieniem bezpieczeństwa Polski.

READ  UE zatwierdza polski rządowy fundusz ratunkowy pomimo obaw sądowych | Polska

Ładowanie

Poprzedni prawicowy rząd Polski zbudował mur o wartości 400 milionów dolarów na granicy z Białorusią, aby powstrzymać masowy napływ migrantów, który zaczął napierać z tego kierunku w 2021 roku. Obecny prounijny rząd twierdzi, że należy go wzmocnić, ale jako projekt odrębny od Tarczy-Wschód.

Trzy państwa bałtyckie były kiedyś częścią Związku Radzieckiego, podczas gdy Polska była państwem satelickim przed latami 90. XX wieku. Moskwa nadal uważa ten region za swój obszar zainteresowań. Na wschodzie Polska graniczy z rosyjskim Kaliningradem i sojuszniczą z NATO Litwą, sojusznikami Moskwy z Białorusią i Ukrainą.

Reuters, AB

Uzyskaj wycenę bezpośrednio z naszego zagranicy Reporterzy Trafiają na pierwsze strony gazet na całym świecie. Zapisz się na cotygodniowy biuletyn What in the World tutaj.