Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska narusza sąd UE, odmawiając zamknięcia dużej brązowej kolchicyny | Węgiel

Rząd polski naruszył dodatkowy nakaz Unia Europejska Sąd nakazał natychmiastowe zamknięcie dużej kopalni węgla brunatnego, co może wstrząsnąć systemem energetycznym kraju i doprowadzić do utraty tysięcy miejsc pracy – poinformowali urzędnicy.

Minister rozwoju kraju Jaroswa Govin powiedział Polska Nie zamknęła kopalni węgla brunatnego w Dru, na granicy Niemiec i Czech, ale podjęła „bardzo poważne wysiłki dyplomatyczne i prawne” w celu ochrony nieprzerwanej pracy 7% kopalni i podłączonej do niej elektrowni. Energia Polski.

W piątek sąd UE nakazał natychmiastowe zawieszenie kopalni, powołując się na skargi z Pragi, że wyrzuciła ona wody podziemne z terytorium Czech i że Polska niedawno przedłużyła licencję bez odpowiedniej oceny wstępnej. Jest to środek tymczasowy i oczekuje się na wydanie pełnego wyroku sądu.

Kovin powiedział, że uważa orzeczenie sądu za „oszczerczo nieodpowiednie” do sytuacji, która może doprowadzić do „utraty dziesiątek tysięcy miejsc pracy i najpoważniejszych zakłóceń w systemie energetycznym Polski” oraz ograniczenia prądu w milionach domów.

Polski premier Matos Moravsky zapowiedział, że przeprowadzi rozmowy z polską Pragą i przedstawi nowe kwestie przed sądem UE, aby wyjaśnić sytuację i uniknąć „katastrofy”.

W poniedziałek spotkał się ze swoim czeskim przeciwnikiem Andrzejem Babikiem przed szczytem UE w Brukseli.

Moraweki powiedział dziennikarzom w Polsce, że orzeczenie sądu jest „bardzo niebezpieczne z punktu widzenia możliwych zagrożeń dla środowiska, ale także zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski i zatrudnieniu 5000 osób”.

Odniósł się do Czech I Niemcy W pobliżu polskiej granicy działały kopalnie i elektrownie węgla brunatnego.

Czeski minister środowiska Richard Probek powiedział, że wysocy rangą przedstawiciele czeskiego i polskiego rządu oraz inni urzędnicy już spotykali się, aby omówić sytuację w Troi.

„W tej chwili przedstawiamy nasze poglądy i plany na temat tego, co strona polska chce zrobić lub co ma nam do zaoferowania” – powiedział. „Jesteśmy gotowi do negocjacji. Mówiliśmy to od wielu lat. ”

READ  Polska zdobyła dwa tytuły pée na Mistrzostwach Świata Kadetów w Szermierce

„Nigdy nie otrzymaliśmy jasnych pisemnych zapewnień, jak Polska przeciwdziała negatywnym skutkom. [the mine] Dotyczy obywateli Czech ”- powiedział Probek.

Dążąc do realizacji ambitnych celów UE w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, Polska stopniowo emituje swoje główne paliwo, węgiel kamienny, ale nadal bazuje na węglu brunatnym. Krytycy twierdzą, że odpływ z węgla i wprowadzanie czystej energii jest zbyt powolne.

W najnowszym planie energetycznym stwierdzono, że ostatni Coleman zostanie zamknięty do 2049 r., Ale krytycy twierdzą, że nastąpi to wkrótce, ponieważ polska produkcja węgla jest nieefektywna i generuje ogromne koszty wchodzące w skład budżetu państwa.

UE chce do 2030 roku co najmniej 32% odnawialnych źródeł wytwarzania energii elektrycznej w 27 krajach, ale plan Polski zakłada, że ​​23% będzie stanowić zieloną energię, a 56% węgiel w swoim składzie energetycznym.

Węgiel stanowi 65% polskich źródeł energii, z czego 17% to węgiel brunatny, a 25% energii w kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych i biopaliw. Kolejne 10% pochodzi z gazu i innych źródeł.

Stałe uzależnienie Polski od węgla wywołuje napięcia w Unii Europejskiej, która dąży do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i realizacji ambitnych celów, jakim jest powstrzymanie globalnego ocieplenia.