Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska odbiera większość LNG z USA

Polska odbiera większość LNG z USA

1/2

Sempra Infrastructure z siedzibą w USA ma długoterminową umowę sprzedaży wystarczającą na podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej prowadzącej do budowy nowego obiektu eksportowego LNG w Port Arthur w Teksasie. Zdjęcie dzięki uprzejmości Sempra Infrastructure.

styczeń 25 (UPI) — Amerykańska firma Sempra Infrastructure podpisała w środę długoterminową umowę na dostawy do Polski bardzo potrzebnego skroplonego gazu ziemnego z planowanego obiektu eksportowego w Teksasie.

Sempra podpisała 20-letnią umowę kupna-sprzedaży z PKN ORLEN, który niedawno został przejęty przez Polską Spółkę Naftową i Gazowniczą, powszechnie znaną z polskich inicjałów PGNiG. Od pierwszej fazy planowanego obiektu do eksportu LNG w Port Arthur w Teksasie, Sempra zobowiązała się do dostarczenia polskiej spółce 48,7 mld stóp sześciennych ekwiwalentu gazu w postaci płynnej.

z UmowaSempra powiedział, że cała pojemność z pierwszej fazy operacji jest objęta wiążącymi, długoterminowymi umowami.

Daniel Obajtek, prezes PKN ORLEN, powiedział, że to przykład wsparcia amerykańskich dostawców. Oszczędzanie energii W Europie.

„Już w ubiegłym roku Stany Zjednoczone stały się jednym z głównych dostawców gazu ziemnego do Polski, w bardzo napiętej sytuacji na unijnym rynku energii” – powiedział. „Nawiązując współpracę z Sempra Infrastructure, zwiększamy dywersyfikację naszego portfela importowego i zabezpieczamy dodatkowe ilości gazu ziemnego, które zostaną wykorzystane na potrzeby polskich klientów i zwiększenie obecności PKN ORLEN na międzynarodowym rynku energii. ”

Przed wybuchem wojny na Ukrainie Polska była całkowicie zależna od Rosji w zakresie dostaw gazu ziemnego. Wspierane przez Zachód sankcje i niechęć do napychania wojennej skrzyni Kremla odsunęły na bok większość rosyjskich dostaw, pozostawiając kraje bogate w gaz, takie jak Australia, Katar i Stany Zjednoczone, by nadrobić zaległości.

Niemcy były również kiedyś silnie uzależnione od Rosji, siedząc na końcowym końcu sieci gazu ziemnego Nord Stream na Morzu Bałtyckim. Sempravil A Umowa długo terminowa 15-letni kontrakt z niemieckim gigantem energetycznym RWE ma zapewnić ponad 15% mocy znamionowej z fazy 1 w Port Arthur.

READ  Unia Europejska przeżywa kryzys po orzeczeniu polskiego sądu

Sempra zaproponował obiekt z dwiema jednostkami – zwanymi pociągami – gazu ziemnego, który schłodziłby się na tyle, że mógłby się skroplić, ułatwiając eksport. Pierwsza faza projektu będzie miała zdolność projektową 13,5 mln ton LNG rocznie.

Mając podpisane kontrakty, dyrektor generalny Sempra, Justin Baird, powiedział, że firma może posunąć się naprzód z planami ostatecznej decyzji inwestycyjnej w Port Arthur.

„Długoterminowa zdolność odbiorcza dla Fazy 1 jest obecnie sprzedawana na podstawie wiążących umów i spodziewamy się, że w tym kwartale osiągniemy FID i rozpoczniemy budowę projektu Port Arthur LNG Faza 1. Reszta świata” – powiedział.