Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska odebrała ostatnią dostawę dronów TB2 od tureckiej firmy Baker

Polska odebrała ostatnią dostawę dronów TB2 od tureckiej firmy Baker

MERSIN, Turcja – Turecki producent dronów Baykar dostarczył do Polski ostatnią partię systemów bojowych Bayraktar TB2 o wartości 270 milionów dolarów, ogłosiła firma.

Polska podpisała w maju 2021 roku umowę na drony i sprzęt z nimi związany. Kontrakt przewidywał dostawę czterech systemów, każdy składający się z sześciu samolotów i trzech naziemnych stanowisk kontroli.

Baker po raz pierwszy zaprezentował sześć samolotów TB2 podczas ceremonii, która odbyła się w polskiej 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w październiku 2022 r.

16 maja podczas wydarzenia w Polsce wysłał łącznie 24 maszyny TB2. Uczestnikami byli wiceminister obrony Polski, szef Tureckiej Organizacji Przemysłu Obronnego i dyrektor generalny Baker.

Haluk Pirektor, który kieruje firmą, napisał w czwartek w mediach społecznościowych X, że firma „dostarczyła do Polski ostatni zestaw naszych UCAV Pirektor TB2. Tym samym po raz pierwszy w historii Turcji pomyślnie zakończyliśmy eksport zaawansowanych technologicznie UCAV. [both] Państwo członkowskie NATO i UE.”

Defense News zwróciło się do polskiego Ministerstwa Obrony z prośbą o komentarz na temat sposobu wykorzystania dronów i tego, czy Ukraina je otrzyma.

Ukraina jest obecna Walka z inwazją rosyjską, która jest mocno zaangażowana w wojnę z dronami. TB2 trafił na pierwsze strony gazet na początku wojny, kiedy siły ukraińskie użyły go przeciwko Rosji.

Dron pracujący na średnich wysokościach i o dużej wytrzymałości będzie pomocny w rozpoznaniu, identyfikacji celów dla artylerii i precyzyjnych uderzeniach. Posiada zaawansowany zestaw awioniki, który pozwala na automatyczne kołowanie, start, lądowanie i rejs.

Taifun Özberg jest tureckim korespondentem Security News.

READ  Polska krytykuje węgierskiego generała za zniekształcanie faktów z II wojny światowej - EURACTIV.com