Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska ogłasza stan wyjątkowy na Białorusi

Polska zaczęła budować barykadę w zeszłym tygodniu, aby powstrzymać napływ migrantów z krajów takich jak Irak i Afganistan.

Źródło: Zdjęcia sofy


Grupy pomocy pracujące z migrantami poinformowały, że w ostatnich dniach nastąpił wzrost liczby polskich pojazdów policyjnych i opancerzonych na tym obszarze i obawiają się, że nakaz ograniczy ich pracę i spowoduje, że uchodźcy zostaną unieruchomieni.

„Atmosfera jest generalnie gwałtowna, wszędzie pełno umundurowanych, uzbrojonych żołnierzy… przypomina mi to wojnę” – powiedział. Marta Anna Kursnik jest mieszkanką przygranicznego miasta Kringi.

Polska zaczęła budować barykadę w zeszłym tygodniu, aby powstrzymać napływ migrantów z krajów takich jak Irak i Afganistan.

Czytaj więcej

Po kontrowersyjnych wyborach w sierpniu 2020 r. i stłumieniu opozycji Unia Europejska nałożyła sankcje na Białoruś, twierdząc, że Łukaszenka celowo zachęcał imigrantów do odwetu na Polsce, Łotwie i Litwie.

Białoruski minister spraw zagranicznych Vladimir McGee oskarżył w czwartek „polityków zachodnich” o sytuację na granicy – podała białoruska państwowa agencja prasowa Belda.

„Białoruś zawsze przestrzegała wszystkich warunków naszych umów” – powiedział pan Mackie na konferencji prasowej.

Sytuacja graniczna jest trudna i niebezpieczna

Rzecznik polskiego prezydenta Blaise Spychalsky powiedział, że sytuacja na granicy jest „trudna i niebezpieczna”.

„Dziś jako Polska jesteśmy odpowiedzialni za własne granice, ale także za granice Unii Europejskiej. Musimy podjąć działania, aby zapewnić bezpieczeństwo Polski i (UE)” – powiedział.

Prezydent RP Andrzej Tuda podpisał 30-dniowy stan wyjątkowy na granicy z Białorusią.

Źródło: Siba Ameryka


Obrońcy praw oskarżyli polskie władze o odmawianie odpowiedniej opieki medycznej pozostawionym imigrantom. Warszawa mówi, że są odpowiedzialni za Białoruś.

Maurice Slonkievich z grupy pomocy Klebem I Sole (chleb i sól) poprosił policję o wstrzymanie operacji na granicy przed ogłoszeniem stanu wyjątkowego.

READ  Analiza: Korea Płd. zbliża się do wojny na Ukrainie dzięki masowemu porozumieniu zbrojeniowemu z Polską