Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska początkowo przyjęła uchodźców z otwartymi ramionami, ale badania pokazują, że stosunki są coraz bardziej napięte

Polska początkowo przyjęła uchodźców z otwartymi ramionami, ale badania pokazują, że stosunki są coraz bardziej napięte

na około 1,5 miliona Ukraińców Osiedlił się w Polsce po pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Najnowsza grupa składa się głównie z kobiet i dzieci, w przeciwieństwie do wcześniej istniejących Głównie mężczyźni i aktywni zawodowo i wysiedlonych z Ukrainy głównie z powodów ekonomicznych po politycznych przewrotach 2014 roku.

Ukraińcy tworzą teraz 3% ludności PolskiTymczasem Polska do niedawna była praktycznie monoetniczna, z niewielką liczbą mniejszości lub Uchodźcy. Dziś rosyjski i ukraiński można usłyszeć na każdej większej polskiej ulicy, a te dwa języki stały się częścią publicznego krajobrazu.

Solidarność: Łódzka apteka oferuje pomoc „braciom Ukraińcom”.
Piotra Goldsteina, Przedstawione przez autora

Ale stosunki między Polską a Ukrainą są pełne napięć. Zawierają one różne opinie na temat kluczowych wydarzeń i postaci historycznych. Na przykład Andrij Melnyk, były ambasador Ukrainy w Niemczech, został w listopadzie mianowany wiceministrem spraw zagranicznych. Tarcie między dwoma krajami.

Melnik wywołał w Polsce sensację Wcześniej tego roku twierdził, że jest kontrowersyjnym przywódcą ukraińskich nacjonalistów Stephena Bandery „Nie masowego mordercy”. Dla wielu Polaków mordy prowadzone przez Banderę na Wołyniu w latach 1943-1945 Ukraińskiej Powstańczej Armii Uważany za ludobójstwo. Niższa Izba Sejmu RP, ul Sejmuznaje je za takie.

Kontrowersyjna historia Europy Środkowo-Wschodniej jest ważna dla zrozumienia dzisiejszej polskiej solidarności z Ukrainą – i wyzwań, przed którymi stoi ta solidarność. Aby zgłębić ten temat, berlińskie Centrum Studiów Wschodnioeuropejskich i Międzynarodowych (ZOiS) Przeprowadził ankietę Grupy fokusowe na początku 2022 roku wśród młodych Polaków w wieku 16-34 lata oraz urodzonych i uspołecznionych po upadku Związku Radzieckiego, wśród młodych Polaków i powyżej 65 roku życia, aby zrozumieć zróżnicowane reakcje na wojnę na Ukrainie. Era komunistyczna.

Zasługujący na jedność

Pogląd Ukraińców to stopniowa zmiana w polskim społeczeństwie, jaka dokonała się w ciągu prawie dekady. Stały wzrost gospodarczy. Od 2017 r. stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie, z dużymi wahaniami 7%Zarówno ze względu na wzrost gospodarczy, jak i masową imigrację po wejściu Polski do UE w 2004 roku. W rezultacie Polska doświadczyła znacznych niedoborów siły roboczej we wszystkich sektorach gospodarki.

READ  Gwiazda Hollywood zdradza, jak podróż do Polski zainspirowała hitowy film - Pierwsze Wiadomości

W naszych grupach fokusowych w szczególności starsze pokolenia podkreślały korzyści ekonomiczne płynące z ukraińskiej imigracji – wypełnianie luk w sile roboczej i wkład w system emerytalny. Z kolei młodsi respondenci częściej wskazywali na zwiększoną konkurencję o ograniczone zasoby, takie jak opieka nad dziećmi lub dostęp do opieki zdrowotnej.

Jedność, którą Polacy demonstrują dramatycznie Uchodźczynie z Ukrainy Przybywający z inwazji lutowej różnili się wiekiem, statusem ekonomicznym i płcią. Młodsi respondenci naszej ankiety wyrazili silne przywiązanie do tej drugiej fali. w marcu 2022 r. 50% Powiedział, że należy wpuścić do Polski potrzebną liczbę Ukraińców.

Dysproporcja płci między uchodźcami przybywającymi w tym roku a tymi, którzy przybyli po aneksji Krymu w 2014 roku sugeruje, że nowo przybyli mają wyraźnie inny profil społeczno-ekonomiczny. Przed 2022 rokiem przybywający do Polski Ukraińcy odpowiadali na braki na krajowym rynku pracy, podejmując prace o niższym statusie społecznym. Znalazło to odzwierciedlenie w polszczyźnie: mieszczański mieszkaniec Warszawy”Ukraińska dziewczyna” zazwyczaj oznacza sprzątaczkę.

Ale teraz Ukraińcy dziwią się, że ci ukraińscy uchodźcy to biedni ludzie, którzy nie są gotowi do żadnej pracy. Fakt, że niektórym uchodźcom ukraińskim powodzi się lepiej niż przeciętnemu Polakowi, doprowadził również do zamieszania w kraju przyjmującym.

W naszych grupach fokusowych niektórzy Polacy narzekali na bogatych Ukraińców, podczas gdy inni chwalili pracowitość i przedsiębiorczość przybyszów. Nadal istnieją oznaki solidarności między dwoma narodami, ale coraz częściej ukraińscy uchodźcy są postrzegani jako ciężar.

Która Europa Wschodnia?

Jedność z Ukrainą podważa kolejny stereotyp: geograficzny. Wielu Polaków, zwłaszcza młodych respondentów, częściej identyfikuje się z sąsiadem jako z „innej” Europy Wschodniej – Europy Wschodniej obejmującej Węgry i Czechy, a nie Ukrainę i Białoruś.

Grafika przedstawiająca młodych Polaków i stan łączności z Europą
Przywiązanie do Europy wyrażane przez młodych Polaków.
Felix Kravatsek i Piotr Goldstein (ZOiS), Przedstawione przez autora

Polska i Ukraina mają kampus Relacja historyczna. Widać to w polskim stosunku do ludzi mieszkających na terenach przygranicznych niegdyś kontrolowanych przez Polaków. Wielu Polaków nadal określa te tereny jako „Crezy” – „[Poland’s eastern borderlands”]. Podczas gdy Polacy myślą o swoich ukraińskich sąsiadach jak o „braciach” – dzielących słowiańskie dziedzictwo i wielowiekową wspólną historię – taka postawa często łączy się z nostalgią i oszołomieniem. Nowe podejście kolonialne.

READ  Opinia | Nowa fala rewizjonizmu Holokaustu

konfliktowy związek

Polska bardzo się zmieniła w ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy. Gdy ukraińscy przybysze próbują ułożyć sobie życie w Polsce, ich obecność stawia przed Polakami zupełnie nowe pytania. A co z utalentowanymi ukraińskimi maturzystami, którym brak znajomości języka polskiego uniemożliwia bezpłatne studia wyższe? Czy Ukraińcy będą mieli reprezentację polityczną w Polsce – a jeśli tak, to kto będzie o nią walczył?

Przed wyborami parlamentarnymi w Polsce w 2023 r. kwestia jedności i długoterminowego uczestnictwa Ukraińców w polskim społeczeństwie może być przedmiotem debaty. Do tej pory populistyczna konserwatywna partia rządząca Prawo i Sprawiedliwość (PiS) nie odniosła się do tego tematu.

Jak Ukraińcy angażują się w polskie społeczeństwo i czy ich udział jest ceniony przez rodowitych Polaków, tak rozwija się debata. Granice solidarności są widoczne – jej utrzymanie wymaga codziennego zaangażowania ze wszystkich stron.