Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska postrzega olej palmowy w zachodnim Kalimantanie jako źródło energii odnawialnej

Polska postrzega olej palmowy w zachodnim Kalimantanie jako źródło energii odnawialnej

Dyrektor generalny Belindo II Pontianak, Hambar Wiadi, powiedział, że Polska wyraziła duże zainteresowanie wykorzystaniem ziaren palmowych w Zachodnim Kalimantanie jako surowca do produkcji energii odnawialnej.

„Ambasada Polska odwiedziła Kalimantan Zachodni, aby zobaczyć działalność portu. „Interesują ich potencjał oleju palmowego jako surowca do produkcji energii odnawialnej” – zauważyła w sobotę Viadi w Pontianak.

Wyjaśnił, że działalność eksportowa z obszaru portu do różnych krajów jest już gotowa, zwłaszcza przez port terminalowy w Gijing w dystrykcie Membawa.

„Duże statki nie mogą dokować w porcie Divikora ze względu na jego małą głębokość. Jednak port Jijing pozwala na głębokość do 16 metrów” – zauważył.

Tymczasem zastępca szefa polskiej ambasady Piotr Firlas powiedział, że do tej pory Polska pozyskiwała surowce energetyczne takie jak węgiel z Indonezji, który pochodzi z Kalimantanu i Sumatry.

Obecnie badane są przyjazne dla środowiska źródła energii, takie jak muszle palm.

„Widzieliśmy i słyszeliśmy, że Zachodni Kalimantan to duży kraj produkujący palmę olejową i istnieje nowy port, w którym można zadokować duże statki. Jest to zatem ogromny potencjał wzajemnej synergii” – potwierdził.

Wyjaśnił, że Rzeczpospolita Polska jest krajem położonym na kontynencie środkowoeuropejskim. Wojna Rosji z Ukrainą wpłynęła na popyt na dostawy energii dla przemysłu i gospodarstw domowych.

Zimą w Polsce notuje się ekstremalne temperatury, które wymagają szeroko zakrojonych dostaw energii w celu zaspokojenia potrzeb ludności.

„Aby sprostać tym potrzebom, Polska jest nieco bardziej uzależniona, gdzie działalność importowa i eksportowa na potrzeby Polaków odbywa się głównie przez holenderski port w Rotterdamie, ze względu na centrum przeładunkowe dla dużych statków i jego centrum. Sektor energetyczny – wyjaśnił. – ANTARA