WARSZAWA (Reuters) – Polski rząd przyjął we wtorek nowelizację planu wydatkowania środków Unii Europejskiej, zmieniając część wcześniejszych propozycji rządu, tak aby mógł wykorzystać większość pieniędzy w dostępnym terminie.
W ramach krajowego planu naprawczego mającego pomóc krajom UE w wyjściu z pandemii Covid-19 oraz w drodze transformacji energetycznej, Polska otrzymała blisko 60 miliardów euro, z czego 25,3 miliarda w formie dotacji i 34,5 miliarda w tanich pożyczkach.
Nieporozumienia dotyczące praworządności pomiędzy byłym rządem nacjonalistycznym a Brukselą doprowadziły do zamrożenia funduszy. Wypuszczono ich w tym roku po objęciu władzy przez proeuropejski rząd Donalda Tuska, ale teraz mają mniej czasu na wydawanie pieniędzy.
Zmiany w planie dotyczą jednej czwartej z 55 przewidzianych reform i prawie połowy inwestycji i obejmują zastąpienie planowanego podatku od pojazdów spalinowych dotacjami do zakupu samochodów elektrycznych, a także przeznaczenie dodatkowych środków na bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo, – stwierdziła Polska. Ministerstwo Funduszy Rozwoju podało w komunikacie prasowym.
Rząd prześle poprawiony plan do Brukseli, która będzie miała dwa miesiące na przeprowadzenie formalnej oceny, i oczekuje, że 16 lipca Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych UE (ECOFIN) zatwierdzi zmienioną decyzję wdrożeniową.
Oczekuje konsolidacji umów finansowania i pożyczek z Komisją Europejską na przełomie lipca i sierpnia, co jest niezbędne, aby Polska mogła składać kolejne wnioski o płatność.
Polska planuje złożyć drugi i trzeci wniosek o środki z Unii Europejskiej na początku września, a wypłatę spodziewa się pod koniec 2024 r. – podało ministerstwo w komunikacie.
Usuń reklamy
.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Narodowy Bank Zjednoczonych Emiratów Arabskich stwierdził, że poniedziałkowa przerwa w świadczeniu usług, która dotknęła klientów, nie była cyberatakiem
Stopy procentowe w Polsce są stabilne; Nowe prognozy gospodarcze są zgodne z oczekiwaniami Artykuły
Ekspert ds. kredytów hipotecznych Mark Burris odpowiada na pytanie nurtujące każdego właściciela domu